Bylo něco málo před sedmou hodinou ranní letos 21. ledna, když šestapadesátiletá žena přecházela přechod pro chodce v novojičínské ulici Sokolovské v blízkosti kruhového objezdu mezi bazénem a supermarketem Lidl. V tu chvíli projížděl místem v osobním vozidle starší řidič (73), a místo aby zastavil, chodkyni na přechodu srazil. „Žena utrpěla zranění s nutnou hospitalizací v nemocnici," podotkl okresní policejní mluvčí Petr Gřes s tím, že si řidič ženy vůbec nevšiml a nyní je podezřelý ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Třetina nehod na přechodech

Bohužel nejde v našem regionu o nijak výjimečný případ. V loňském roce totiž došlo ke 42 případům s obdobným scénářem, přitom v roce 2012 jich statistiky evidovaly o osmnáct méně. Nutno dodat, že ne vždy došlo ke srážkám přímo na přechodech, těch byla přesně třetina, nejvíce v Novém Jičíně (6), a ne vždy jsou viníky jen řidiči.

Právě proto probíhá v okrese po celý tento týden až do konce ledna zvýšený dohled policistů zaměřený na chodce, se snahou tyto kolize, které mají často vážné, až tragické následky (loni zemřel jeden chodec), eliminovat.

Zvýšený dohled

„Na vytypovaných stanovištích okresu dohlížejí policisté v ranních a podvečerních hodinách na bezpečnost chodců, ale také samotných řidičů," informuje Petr Gřes a zdůrazňuje: „Ne vždy totiž mohou za nehodu jen řidiči. Mnohdy neosvětlení, často v tmavém oblečení procházející chodci ohrožují nejen sebe, ale také samotné řidiče. Právě v těchto dnech, kdy jsou silnice mokré, zledovatělé a pohlcují světlo z reflektorů, spatří řidiči chodce až na poslední chvíli."

Přitom stačí málo, aby na sebe chodci motoristy včas upozornili. Nejrůznější reflexní pásky a doplňky jsou dostupné v mnoha v obchodech a i řada outdoorového oblečení, od bund, přes kalhoty, až po boty, je vybavena reflexními prvky. Jedním ze základních pravidel silničního provozu je „Vidět a být viděn". „Příčinou mnoha tragických nehod je nedostatečná viditelnost.

Auta i cyklisté mají povinnost svítit, chodci takovou povinnost, a ani možnost, nemají. Přitom jsou v silničním provozu ti nejzranitelnější," varují odborníci z BESIPu.