Poukazují na to, že právě krásy přírody jsou tím, co může oblast mezi Moravským Berounem a Bruntálem nabídnout. Město kývlo na nabídku investora ke spolupráci a ve středu mělo v plánu projednat změnu územního plánu, která výstavbě větrného parku otevře prostor. (o výsledku jednání vás budeme informovat)

Nedotčená příroda

„Je to šílený nápad. Větrné elektrárny poznamenají krajinu, která ztratí atraktivnost pro turisty. Co jiného může tato oblast nabídnout, než právě krásnou a nepoznamenanou přírodu v blízkosti národní přírodní památky Velký Roudný?" kroutil hlavou Jan Trnka, chalupář, který jezdí do Nových Valteřic přes třicet let a místo má moc rád.

Kritici investice poukazují na to, že lidé, kteří žijí v doposud tiché údolní obci, budou vystaveni trvalému hluku přesahujícímu noční limit. I kdyby se hluk snížil pod hraniční hodnoty, míhající se stíny jednotlivých vrtulí za slunečných rán podle nich udělají z rekreační zóny neobyvatelné prostředí.

„Co ceny nemovitostí? V podobných lokalitách v Německu spadly o třicet procent a nemusejí být vůbec prodejné," poukázal Jan Trnka na další možné dopady stavby více než sto padesátimetrových větrníků.

Trvale žijí v Nových Valteřicích čtyři desítky obyvatel. Sepsali petici, pod kterou se sešlo přes sedm stovek podpisů. „Máme právo na ochranu zdraví a na příznivé životní prostředí a s takovým záměrem nemůžeme souhlasit, navíc z investice nebudou mít obyvatelé vůbec nic. Přinese oblasti s vysokou nezaměstnaností pracovní místa? Levnější energii?" poukazovala Alena Jüttnerová z Nových Valteřic, která je v petičním výboru.

Smlouva

Místní se zabývají i tím, nakolik je smlouva s investorem pro město výhodná.

„Dají 150 tisíc za jednu elektrárnu ročně, ale veškerý zisk půjde do ciziny," poznamenala Alena Jüttnerová. Někteří kritici projektu si nechali provést právní rozbor smlouvy mezi městem a developerem a poukazují na to, že pro město není výhodná. „Navíc zkušenosti z jiných obcí jsou takové, že se tyto firmy různě prodávají a obci přestávají platit," dodala.

Město vyjádřilo podporu projektu vloni v prosinci, kdy schválilo smlouvu o spolupráci s pražským investorem. „Smlouvou se obec zavazuje v rámci zákonných možností aktivně podporovat záměr společnosti projektovat, postavit a provozovat větrné elektrárny na pozemcích města," uvedla tehdy starostka Zdenka Szukalská. Na městském majetku by měla vyrůst jedna nebo více větrných elektráren, jak stojí ve schválené smlouvě, další větrníky firma postaví na soukromých pozemcích.

Zastupitelé v prosinci zároveň zrušili sedm let staré usnesení, kdy na základě postoje obyvatel v uspořádané anketě odmítli větrníky na území města, usnesení tehdy podpořilo třináct ze čtrnácti hlasujících zastupitelů. „Dnes, když se rozhlédnete po okolí, máme větrné elektrárny téměř ze všech stran. Argument, že budou hyzdit krajinu, ten už bohužel padl," sdělila starostka již dříve k postoji samosprávy.

Sousední ves stožáry odpískala

S peticí proti šesti větrníkům, které chtěl v oblasti Nízkého Jeseníku postavit jiný investor, přišli i obyvatelé sousedních Křišťanovic. Místní sdružení odmítalo „zaplevelování" krajiny nedotčené průmyslem stožáry větrných elektráren. Větrníky se nakonec v obci stavět nebudou. Rozhodli o tom zastupitelé minulý týden.

„Americký deník The New York Times vybral do seznamu 46 nejlepších turistických cílů pro tento rok Jeseníky a Karlovu Studánku. Je prezentována jako místo s nejčistším ovzduším v Evropě. Jsme přesvědčeni, že k takovémuto čistému místu patří i naše oblast předhůří Hrubého Jeseníku, i když ne tak turisticky známého," poukazuje sdružení Naše Křišťanovice.

Zastupitelé minulou středu většinou hlasů schválili, že se ve spolupráci s plzeňským developerem pokračovat nebude. „Do 21. června smlouvu vypovíme," sdělila starostka Jitka Rozkošná s tím, že sama nehlasovala, protože na pozemku jejího příbuzného by mohl vyrůst jeden větrník.

Proč se zastupitelé vyslovili proti, když dříve dali této „zelené" energii z větru zelenou? Jejich argumenty jsou podobné, jako kritiků z Nových Valteřic: značný zásah do krajiny Nízkého Jeseníku, zhoršení kvality životního prostředí a předpokládaný pád ceny nemovitostí.