Ve čtvrtek dopoledne už všude vládl klid a jen zčernalé a ohořelé rámy oken a mourem poskvrněná fasáda ve čtvrtém patře paneláku svědčily o tom, co se tu odehrálo. Po oněch událostech zůstal bohužel i jeden mrtvý. Kdo, anebo co bylo příčinou tragédie, se však dosud neví.

O skutečnosti, že ve zmíněném domě hoří, dostali hasiči informaci minutu před třetí hodinou ranní. Na pomoc je zavolal údajně soused žijící nad bytem zasaženým ohněm. Na místo byly společně se záchranáři a policií vyslány čtyři jednotky hasičů.

„Po svém příjezdu zjistili, že došlo k požáru v bytě ve čtvrtém podlaží výškového bytového domu. Ihned bylo zahájeno hašení pomocí jednoho vodního proudu, k odvětrání zadýmených prostor použili hasiči přetlakovou ventilaci. Zároveň probíhala evakuace obyvatel domu," popisoval zásah zastupující krajský mluvčí hasičů Petr Holub.

Ven do bezpečí bylo odvedeno dohromady čtyřiapadesát lidí. Samotné plameny pak hasiči zdolávali zhruba hodinu.

Ohořelé trosky ukrývaly tělo

Plné ruce práce měli na místě záchranáři. Ošetřit museli dohromady osm lidí. Sedm z nich byli civilisté. „Jednalo se o čtyři ženy a tři muže ve věku mezi sedmadvaceti a čtyřiasedmdesáti lety. Všichni se nadýchali zplodin hoření nebo u nich bylo na toto postižení podezření. Jedna z žen pak utrpěla popáleniny na rukou," upřesnil krajský mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Čtyři z pacientů byli následně transportováni do Slezské nemocnice. Osmým ošetřovaným se stal poté jeden ze zasahujících policistů. Vzniklo totiž podezření, že se při akci taktéž nadýchal zplodin. Žádný z pacientů naštěstí nebyl v ohrožení života. Plameny si přesto nejvyšší daň vybraly.

„Po uhašení bylo v bytě, kde vznikl požár, nalezeno tělo muže. Policisté zjistili, že se jedná o devětapadesátiletého invalidního obyvatele bytu," konstatovala smutný fakt zastupující opavská policejní mluvčí Pavla Tušková.

Co přesně bylo příčinou mužovy smrti určí až nařízená soudní pitva. Policie se zatím ve spolupráci s vyšetřovateli hasičů snaží zjistit, co vlastně stálo na počátku a jak požár vůbec vznikl. Škody na majetku byly předběžně odhadnuty na 400 tisíc korun.

Byl to slušný a normální člověk

Obyvatele okolí domu, kde k celému dramatu došlo, se zatím probrali z prvotního šoku.

„Vůbec nic nevím. Bylo to v noci a já když spím, tak spím. Něco jsem o tom zatím jen zaslechla v obchodě," nechala se slyšet mladá maminka hlídající svá dítka hrající si na pískovišti pár metrů vzdáleném od dotčeného paneláku.

Při vstupu do této budovy nebyl dokonce cítit ani zápach, který obvykle požáry provází ještě dlouhé dny a týdny. Štiplavé aroma spáleného plastu, dřeva a dalších materiálů začalo pronikat do nosních dutin až s postupem do vyšších pater domu. Začmouzené dveře a ohořelé dveřní rámy vedle nich pak jasně ukázaly na inkriminovaný byt.

„Na nás zvonili, až když už tu byla policie, nevěděla jsem o tom. V bytě se nám nic nestalo, máme ho jen zakouřený. Naštěstí," vyprávěla jedna ze sousedek a slova doprovodila pověstným zaklepáním na dřevo.

Jak ona, tak další sousedka, popsaly nájemníka požárem postiženého bytu jako slušného a normálního člověka v důchodu. „Žil tady stejně dlouho jako my, to znamená pětadvacet let," dodala jedna z žen.

V domě se v tu chvíli už nějakou dobu vyskytovala i zástupkyně bytového družstva, která sčítala škody na majetku. Na dotaz o stavu vyhořelého bytu jen zakroutila rezignovaně hlavou v jasném náznaku, že bez generální rekonstrukce je místo na odpis.

Naštěstí se prý ale až na výjimku obešly beze škod všechny okolní byty. Zmíněnou výjimkou je byt nalézající se pod tím, kde hořelo. Při hašení byl totiž vytopen. V kontextu ostatních událostí však mohou jeho obyvatelé ještě hovořit o štěstí.

Zdroj: Youtube