Policisté a bruntálští městští strážníci na všech přístupových cestách do středu Bruntálu, štiplavý kouř, ulice obehnané policejní páskou, desítky hasičů, blikající hasičské a policejní vozy, lidé postávající v okolí ulice Sv. Čecha. Taková byla noc z pondělí 8. na úterý 9. června v centru Bruntálu.

Plameny nad Hruškou

Požár zachvátil hodinu před půlnocí dům zvaný Hruška v ulici Sv. Čecha, objekt sousedí s domem, v němž má redakci i Bruntálský a Krnovský deník. Plameny byly viditelné několik stovek metrů daleko. Lidé bydlící v okolí prožili dramatické chvíle, museli opustit své byty a doufat, že se oheň nerozšíří na další domy.

„Už na začátku zásahu hasiči úspěšně evakuovali šestnáct osob. Devět z nich převezli hasičským autobusem do městského evakuačního centra v Dukelské ulici, sedm skončilo u příbuzných či přátel. Vedle toho zasahující muži zachránili v klecích dva králíky, dva křečky a osmáka degu," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

V Hrušce je několik bytů, prodejna zeleniny, herna, jídelna, objekt je členitý, uvnitř má pavlače a hrozilo, že oheň přeskočí i na sousední domy.

„Hořelo v několika různě vysokých a na sebe „přilepených" objektech na půdorysu 40 x 20 metrů – střechy, půdy, byty, chodbičky, pavlače, podhledy i přízemní prodejna ovoce a zeleniny se dvorkem. Obytný dům minimálně s osmi byty měl tři patra. Zásah hasičům komplikovala členitost objektů, hasiči si však s tím dokázali poradit," potvrdil Petr Kůdela.

Hasiči dostali oheň pod kontrolu zhruba za dvě hodiny. Škoda je předběžně odhadnutá na tři miliony korun, pokud by se ale oheň rozšířil i na okolní domy, mohlo jít už o desítky milionů.

Bylo to pravé peklo

O tom, jak ničivé byly plameny, svědčí Tomáš Kapler, obyvatel sousedního domu. „Bylo asi jedenáct hodin v noci, když jsme se probudili. Všude hluk, vyšli jsme s rodinou na terasu, a nestačili jsme se divit," popisoval událost. „Nahoře jsme jen trnuli, aby plameny nepřeskočily i na náš dům. Oheň sice zachvátil spíše tu část bývalého hotelu Hruška směrem k pekárně, ale i tak jsme měli pořádně nahnáno."

Celá rodina Kaplerova byla v šoku, a noc byla tentokrát delší, než bývá zvykem. Do rukou vzali raději i hadici, a ochlazovali stěny budovy, sousedící s požářištěm. Nebylo to skutečně nic, co by si Kaplerovi ještě někdy rádi zopakovali.

„Na takovou záležitost se asi ani nejde nijak připravit, to prostě nečekáte. Je škoda Hrušky, coby historického objektu, která je dominantou městské památkové zóny," uvedl pro Deník Tomáš Kapler.

Hasiči se při události pořádně zapotili, a hrozilo dokonce zranění z padajících trámů. Uvnitř objektu byla totiž dřevěná pavlač, kterou se plameny od přízemí až po střechu mohutně šířily. Jednoho ze zasahujících hasičů dokonce zavalil trám a museli jej vyprošťovat kolegové.

Co se týká příčiny požáru, ta je zajít nejistá. Jisté je jen to, že po příčině události pátrají vyšetřovatelé hasičů i kriminální policie.