Třeba ve Vítkově mají s převážením lidí potřísněných tělními tekutinami své zkušenosti. Vzpomněli si zde na jeden konkrétní případ z poslední doby.

„Vyrazili jsme k ženě, která spala na trávě. Spodní prádlo měla znečištěné a bylo vidět, že je pomočená. Bylo nutné ji dodat na protialkoholní záchytnou stanici," popisoval zástupce vedoucího strážníka Městské policie Vítkov Michal Broža. Naložit dotyčnou opilou osobu a následně ji odvézt do výše uvedeného zařízení mnozí považují za samozřejmost, málokdo si ovšem uvědomuje, že vítkovští městští policisté si vozidlo musí vyčistit sami. Žádný odvoz ke specializované firmě se nekoná.

„Pokud se něco takového stane, čištění má na starosti službu konající strážník. Na podobné případy jsme však připraveni. Na zadních sedadlech máme koženkové potahy, které se dají snadno zbavit případných nečistot," pokračoval Michal Broža s tím, že zavezení auta ke specializované firmě je náročné na čas i peníze.

„Tím, že si to vyčistíme sami, ušetříme spoustu peněz. Někdy navíc přijedeme třeba ve dvě ráno. Než bychom to předali nějaké firmě k vyčištění a dezinfikování, uplynulo by několik hodin, během nichž by bylo auto mimo provoz. Pro nás je to tak daleko jednodušší. Používáme také plachtu. Případů, kdy dojde k zaneřádění interiéru, není naštěstí tolik. Různí se to, někdy jsme takto vyjížděli pětkrát do měsíce, jindy zase jednou či dvakrát," pokračoval člen vítkovských strážníků.

Ti si sem tam musí dávat pozor také na pasažéry, kteří jsou agresivní: „Takovým většinou nasazujeme pouta, aby nezničili auto. Zvlášť u narkomanů nebo opilců předcházíme dalšímu nebezpečí. Někteří u sebe mohou mít nože nebo injekční stříkačky."

Dennodenní problémy s opilci, konkrétně pak s alkoholem ovlivněnými bezdomovci, řeší také Městská policie v Opavě.

„Znečištění vozidel není tak časté, ale do týdne se jeden dva případy objeví. Pokud se špinavý člověk převáží na Protialkoholní záchytnou stanici v Opavě a znečistí sedačky vozidel, musí si je pak strážníci vyčistit sami. Zásahová vozidla jsou vybavena koženkovými sedadly právě kvůli lepší údržbě. Žádná jiná opatření zde nemáme," popisovala Pavla Losertová z Městské policie Opava a ještě doplnila: „Případů hodně znečištěných vozidel, jak jsem zmínila, moc není, nejhorší je, když je deštivé počasí a takto špinaví lidé svými tekutinami znečistí vozidla, ale jsou i mokří. V těchto případech jsou ve vozidlech k dispozici i igelitové plachty."

Problémy s opilci ve služebních vozech nemají v Hlučíně. Pokud se totiž narazí na někoho, kdo by měl být odvezen na záchytnou stanici a podobně, obrací se na záchrannou službu.

„Jestliže je nutné převézt tyto lidi například do nemocnice, vždycky voláme záchranku. Do kontaktu s našimi služebními vozy tedy nepřichází," komentoval velitel hlučínských strážníků Luděk Olšovský.