Uvnitř ostravské ČSSD to nadále vře. Na obvodních konferencích se totiž schvalují nové kandidátky do komunálních voleb. A nezůstal kámen na kameni.

Známé tváře z velkých obvodů, které jsou ve straně řadu let, jsou odsunuty na poslední příčky volebních kandidátek a do čela jsou naopak posunuta pro veřejnost neznámá jména.

Například v nejlidnatějším ostravském obvodě Jih se lídrem stala Věra Válková. „Nominace i následného zvolení do pozice lídra si velmi vážím, neboť se mi díky tomu otevírají nové možnosti, jak v našem obvodu realizovat změny k lepšímu, změny pro lidi. Právě snaha prosadit změny je důvod, proč jsem do politiky vstupovala," uvedla v oficiálním prohlášení Věra Válková, která na volební schůzi získala 65 hlasů ze 72.

Současný starosta Karel Sibinský, který sociální demokracii před čtyřmi lety pomohl k drtivému vítězství se získanými 43 procenty hlasů, byl odsunut až na devadesátou příčku.

„Můžu to brát s nadhledem, protože jsem už dříve avizoval, že nechci být lídrem kandidátky," komentoval rozhodnutí starosta nejlidnatějšího obvodu Karel Sibinský.

Co na to říká politoložka Jiřina Pavlíková? „Ostravská ČSSD zvolila sebevražedný způsob, kterým rozhodně u voličů nezaboduje, a ve výsledku jí více uškodí. Naopak by strana měla vždy udržovat diskusní platformy, rozmanitost názorů, aby si z nich členové potom mohli zvolit ty, ke kterým se přiklánějí. Stranické vylučování, vyhrožování, umlčování a souzení by mělo být v seriózní politické straně úplně tím posledním řešením," komentovala dění v ostravské ČSSD politoložka Jiřina Pavlíková.

„Vadí mi ale, že na čelných příčkách jsou neznámí a nepoužitelní lidé. Adam Rykala rozbil strukturu, která tady fungovala dvacet let, což byli lidé se zkušenostmi, kteří dosahovali obrovských výsledků," dodal. „Po volbách se klidně může stát, že stodesetitisícový obvod bude řídit absolutně neznámý člověk bez autority a znalosti problematiky. Začínáme se bát, že o práci, kterou jsme tady dvacet let vykonávali, můžeme velice rychle přijít," dodal starosta Sibinský.

Předseda ostravské sociální demokracie ale věří, že Věra Válková jako nová krev konečně vnese do správy obvodu svěží vítr.

„Náš obvod potřebuje energické vedení, které se nebojí prosazovat změny a přinášet nové myšlenky. Jsem si jist, že paní Válková, ale i další lidé z kandidátky mají dost odvahy změnit náš obvod a bojovat se vším, co spousta našich občanů kritizuje. Oceňuji její podporu myšlence plošného vymýcení hazardu, otevření nových míst ve školkách, dětských koutků a také rozvoji startovacích bytů pro mladé a důstojného bydlení pro seniory," vysvětlil Adam Rykala, který je zároveň na druhé kandidátní pozici v Ostravě-Jihu.

Maštalíř odešel z jednání

Karel Sibinský není jediným odepsaným starostou velkého obvodu. Do čela kandidátky se už nedostali ani Jiří Havlíček z Moravské Ostravy nebo Antonín Maštalíř ze Slezské Ostravy, zvažují proto další kroky, jak tento podle nich nefér postup řešit.

Podle Antonína Maštalíře, který je zároveň senátorem, měla každá místní organizace ČSSD ve Slezské Ostravě navrhnout osm kandidátů, ze kterých by se sestavovala výsledná desítka. To se ale nestalo. „Proto jsme neviděli jediný důvod, proč v místnosti dále setrvávat, když se rozhodovalo ne demokraticky, ale mocensky," vysvětlil starosta Maštalíř, proč se mu sestavování kandidátky nelíbilo, a odešel z jednání. Na kandidátku se totiž nedostal on ani žádný ze současných zastupitelů, proto opustil jednací sál. Novým lídrem se stala Barbora Jelonková.

„S paní Jelonkovou jsem na úřadě pracoval dvanáct let, a myslím si, že je schopná pokračovatelka toho, co jsme tady začali, pokud jí voliči dají důvěru. Jde ale o to, aby měla schopný tým odborníků, což ze současné kandidátky není možné sestavit. Omlazování chápu, ale vedení strany by si mělo uvědomit, že třetina našich voličů má nad šedesát let, a pokud odstraní členy, které volili dříve a nastartovali tady nějaké změny, tak o ty hlasy mohou přijít," dodal starosta Maštalíř.

Žena také v čele centrálního obvodu?

Stejně jako na Jihu a ve Slezské Ostravě, i v centrálním obvodu povede kandidátku sociální demokracie žena. Jedničkou na volebním sněmu se totiž v závěru minulého týdne stala Jana Vajdíková.

Ta stejně jako Válková nepatří mezi nijak známé tváře ostravské politiky. Záda ji bude z druhého místa kandidátky krýt Lucie Feiková.

„Se svým osudem jsem byl smířen, věděl jsem, že se mladí cpou dopředu a jdou si tvrdě za svým, proto jsem ani nechtěl kandidovat. Na čelných příčkách kandidátky není nikdo ze stávajícího zastupitelstva nebo radních, a nahradili je členové, kteří jsou ve straně příliš krátkou dobu," řekl Deníku starosta centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jiří Havlíček.

I Poruba změní starostu, Palyza míří výš

Ze čtveřice velkých obvodů zatím schůzi k sestavování kandidátky neměla Ostrava-Poruba. I tady je ale téměř jasné, že dojde k výměně starosty. Důvodem ale není to, že by sociální demokracie chtěla odříznout Lumíra Palyzu, ten by totiž rád zamířil výš, a to do křesla primátora.