Když před více než půl rokem začal platit nový tržní řád, v Ostravě prořídli stánkaři i podomní prodejci. To platí hlavně pro centrální obvod a Masarykovo náměstí. Tamní stánky většina Ostravanů, které redakce oslovila, považovala za nevzhledné, které do centra metropole zkrátka nepatří.

O novou vlnu solidarity se stánkaři se postaral David Urban. Ten už několik týdnů dělá kávu na cestu ve stylové dodávce, se kterou parkuje na parkovišti u obchodního centra Laso. A kolik zde káva stojí? To záleží na lidech.

„Protože je tady zakázaný stánkový prodej, a to se týká i pro pojízdné stánky, kávu neprodávám, ale daruji. Lidé si ji mohou vzít, a kdo chce, ten mi může tady přispět do kasičky, případně podepsat petici za změnu tržního řádu, který by vrátil stánky a život do centra města," říká kavárník Urban s tím, že charakteristický hořký nápoj se naučil dělat na Novém Zélandě a za stání na parkovišti platí běžné parkovné jako každý.

„Jsem u vytržení ze zájmu a ochoty Ostravanů. Lidé se vyptávají, jen výjimečně něco nepřispějí, řada z nich se vrací. Myslím si, že něco takového by v Praze nebylo možné. Ostrava je totiž tak akorát velká. Lidé se stále ještě znají a není to anonymní město," řekl Deníku bojovník proti tržnímu řádu. Zároveň dodal, že za tři týdny, co pojízdnou kavárnu provozuje, se mu podařilo sehnat přes šest set podpisů.

Chtějí stánky?

Ostravané na tuto akci reagují vesměs pozitivně.

„Je to určitě zajímavé a navíc pan kavárník je velice sympatický a ochotný. Tím si získal i můj podpis. Myslím si, že podobné, zajímavé stánky by mohly mít výjimku a přitáhly by do centra život," vysvětlila Monika Žídková z Hrabůvky.

Ne všichni obyvatelé krajské metropole jsou ale myšlence návratu stánkového prodeje nakloněni. Některým se nelíbil hlavně jejich partyzánský vzhled.

„Káva je tu bezva a určitě mi tady taková zajímavá věc nevadí, ale stánky bych v centru zase nechtěl. Vždyť se na to nedalo dívat. Chápu, že stánkařům se to nelíbilo, ale aby v centru města stály kovové tyče překryté pestrobarevnými plachtami, mi přijde trochu moc," sdělil redakci Ostravan Tomáš Svoboda.