Šestnáct. Tolik homosexuálních párů se již registrovalo na Opavsku od 1. července roku 2006, kdy bylo v České republice uzákoněno registrované partnerství. V celém Česku jich je více než osmnáct set a rovná třetina z nich v Praze.

Prvním oficiálně sezdaným homosexuálním párem v České republice byli hned první den, kdy zákon vešel v platnost, dva muži na ostravském úřadě. Ještě týž den vstoupili do svazku i dvě ženy z Opavska, vztah jim však bohužel dlouho nevydržel.

Jediný úřad v Moravskoslezském kraji, který může homosexuální páry oddávat, je v Ostravě a za letošek oddal již deset párů. Celkově jich za osm let, kdy je registrované partnerství uzákoněno, sezdali 156, z toho 89 mužských a 67 ženských párů. „Dvojice se nejčastěji nechávají oddávat v prostorách síně Nové radnice, na jiných místech spíše výjimečně," říká tisková mluvčí úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Svatební šaty a slavnostní hostina

Většina homosexuálů pojme vstup do partnerství velmi tradičně a se vším všudy. Svatební šaty a velká hostina bývají tedy součástí i homosexuálních svateb. Jinak registrované partnerství nemá takovou právní váhu jako manželství. Sezdané páry stejného pohlaví nemají nárok například na vdovský důchod v případě úmrtí jednoho z partnerů, netýká se jich ani společné zdanění jako manželů nebo jim stále není povolena tolik diskutovaná adopce dítěte.

Ne všichni lidé to ale považují za správné. „Myslím, že je lepší, aby dítě vyrůstalo v rodině s rodiči stejného pohlaví než v dětském domově," říká dvaadvacetiletý mladík Šimon V. z Opavy.

U homosexuálních párů poté nebývá zvykem ani společné příjmení. „Dva páry si na Opavsku nechaly dát společné příjmení, ale provedly to klasickou formou změny jména. Automatické převzetí příjmení po jednom z dvojice jako u klasických manželství zde nefunguje," vysvětluje pracovnice opavské matriky.

Rozvodovost u registrovaných partnerů je podstatně nižší než u manželství klasických. Zatímco každé druhé manželství se rozpadne, registrované partnerství zanikne jen každé desáté.

V našem kraji také do svazku vstupuje i mnoho cizinců. Nejčastěji to jsou občané Slovenska, Polska, Francie, USA, Kanady nebo i exotického Thajska. „Registrované partnerství je dobrá věc a do budoucna o tom s přítelem budeme určitě uvažovat," konstatuje muž z Opavska, který nechce být jmenován.

Možná tak i v našem regionu zanedlouho bude o jedno registrované partnerství více.

Barbora Němcová