Nikdo z nás, lidí v produktivním věku, neplánuje, že jednou skončí v domově důchodců. Ale stát se to může. Jedno z nejznámějších a největších zařízení tohoto druhu v našem regionu je Bílá Opava, která sídlí přímo ve slezské metropoli.

V minulých dnech tady byla dokončena rekonstrukce jedné z jejích částí, která má za cíl přinést zdejším klientům ještě více pohodlí než dosud. Co to konkrétně znamená?

Už žádné tří, čtyř a více lůžkové pokoje a jedno společné sociální zařízení na chodbě. Od nynějška jsou v domově v Rybářské ulici pouze jedno a dvoulůžkové pokoje s vlastní koupelnou. „Už jsme si to sami přáli udělat. Bylo to tu namačkané," vysvětluje ředitel domova Bílá Opava Jaromír Zahel. Většinu nákladů pokryl jakožto zřizovatel kraj v rámci projektu tzv. humanizace zařízení pro seniory. V úterý dopoledne pak byla zrekonstruovaná část slavnostně otevřena.

Humanizace znamená i méně lidí na pokoji S přebudováním ale přišlo i omezení kapacity domova.

Ta se nyní ustálila na sedmaosmdesáti obyvatelích, tedy o sedmatřicet méně než tomu bylo dříve. „Nikdo ale nebyl vyhozen," usmívá se jedna z místních pracovnic a pokračuje: „Jednalo se o přirozený úbytek. Už nějak od května jsme zkrátka nepřibírali nové klienty."

Jedním z důvodů pro omezování počtu obyvatel na jeden pokoj jsou i normy. V praxi by měl mít například takový „ležák" pro sebe 16 metrů čtverečních, aby se dalo k jeho posteli dostat ze tří různých stran. A to už jsou pochopitelně značné nároky na prostor.

Snadné ovšem nebylo ani vypořádat se se samotnou rekonstrukcí. Pracovat na ní se začalo letos v dubnu. „Bylo to těžké. Jak pro personál, tak pro klienty. Hlavně ten prach a hlučnost. Ale teď už bychom snad měli mít krásné a pohodové Vánoce," nechává se slyšet další ze zdejších zaměstnankyň.

Jedním z pozvaných hostů na oficiální otevření zrekonstruované části domova byl i Miroslav Glos, jenž stojí za nedávným přetvořením bývalé zchátralé opavské porodnice na senior centrum Vila Vančurova. Podle jeho slov se byl v Bílé Opavě podívat už během stavby a čerpal zde inspiraci a zkušenosti pro svůj zmíněný projekt.

„Celé jsem to tu prošmejdil. A odnesl jsem si hodně poznatků," říká Miroslav Glos. Například hovoří o rozměrech dveří, které by měly být širší, než jak přikazuje norma, dále o zrcadlech se sklonem pro lidi na vozíčku a tak dále.

V objektu v Rybářské ulici nyní bydlí lidé ve třech patrech, která jsou barevně odlišena tak, aby se zde seniorům lépe orientovalo. Mají tu pak k dispozici rovněž ošetřovnu, oddechové místnosti s televizí, ale třeba také kuřárny. Kromě této majestátní budovy pak spravuje Bílá Opava ještě jednu, a to v Rooseveltově ulici.

Jedná se o dvoupodlažní dům určený pro jednapadesát uživatelů, s tím, že většinu obyvatel tvoří ženy.

Kde všude se na Opavsku starají o seniory?

Na území Opavska se nacházejí klasické domovy pro seniory i domov se zvláštním režimem. Všechny jsou plně obsazené. Slavkovský Domov pro seniory má 32 míst a klienti v něm bydlí v jednolůžkových, dvoulůžkových a třílůžkových pokojích. „Někteří nejsou samostatní a to znamená, že jsou odkázaní na naši pomoc," říká sociální pracovnice Jolanda Měšťanová.

Hlučínský domov pro seniory U Jezera disponuje 90 místy v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích. O nemobilní klienty pečují zaměstnankyně domova. Podobná situace je ve vítkovském Domově důchodců. Objekt tvoří dvě propojené budovy a kapacita 106 míst je rozložená do jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů.

Domov pro seniory svaté Hedviky umožňuje v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích ubytování a péči pro 46 klientů. O nesoběstačné obyvatele se zařízení stará pomocí vlastních pracovnic.

Ludgeřovický Domov pro seniory sv. Mikuláš spadá pod Charitu Hlučín. V jedno, dvou a třílůžkových pokojích má ubytováno třicet seniorů a o některé z nich se starají pečovatelky. „Naši klienti pocházejí nejenom z okolí obce, ale především z Opavska a část i z Ostravska," konstatuje vedoucí zařízení Irena Prchalová.

V Budišově nad Budišovkou je domov důchodců pro 45 duševně postižených obyvatel s diagnózou demence. To znamená, že se jedná o domov se zvláštním režimem, ve kterém o klienty pečují odborně vyškolení pracovníci.