Tři sta let staré zahrady piaristického kláštera v Příboře prošly nákladnou rekonstrukcí. Celý areál si nyní až do 2. listopadu může prohlédnout široká veřejnost.Téměř dvacetiletá rekonstrukce piaristického kláštera v Příboře byla ukončena v roce 2012. Na zkrášlení nejvýznamnější kulturní památky ve městě putovalo asi 80 milionů korun.

„Při realizaci poslední etapy oprav se objevovaly názory, že komplexní rekonstrukci by bylo vhodné završit obnovou přilehlých klášterních zahrad," řekl na úvod slavnostního otevření zahrad, které se uskutečnilo ve čtvrtek 15. října, starosta Příbora Bohuslav Majer.

První kroky k obnově začaly už v roce 2009, kdy byl vypracován stavebně historický vývoj piaristických zahrad. Poté následovaly další kroky a 3. listopadu loňského roku bylo staveniště předáno zhotoviteli stavby.

Tři zajímavosti

„Smlouva byla podepsána ještě s panem starostou Strakošem, který se těšil, že si stavbu bude hlídat a bude chodit na kontroly. Bohužel se této možnosti nedožil," uvedl za dodavatele stavby Zdeněk Klos, jenž následně přiblížil tři zajímavosti celé stavby.

Netypický přístřešek v rohu zahrady má tvar hyperbolického paraboloidu. „Plachta je roztažena mezi tři sloupy, které jsou ukotveny do betonových patek. Tak malá stavba spotřebovala 26 kubíků betonu," prozradil Zdeněk Klos.

Na vydláždění chodníků byl použit probarvený beton, jehož odstín ladí s nadpražím oken kláštera. Po celém areálu jsou nataženy tři kilometry kabelů a sto světel, které osvětlují fasádu kláštera i dřevěné prvky v zahradách.

Piaristická filozofie

Tři sta let staré zahrady piaristického kláštera v Příboře prošly nákladnou rekonstrukcí. Celý areál si nyní až do 2. listopadu může prohlédnout široká veřejnost.

Architektka Pavla Kašubová zahrady navrhla v duchu piaristické filozofie. „Jejich hlavním mottem byla zbožnost a vzdělání," nastínila architektka. Kašna tak stojí v místech, kde byl dříve chovný rybníček na kapry, pítko najdeme u bývalé studny.

V zahradách nechybí sad, jakási rozhledna, suchý potok či okno, které je otevřeno všem názorům, myšlenkám a přístupům. V areálu bylo vysazeno 25 tisíc rostlin, nechybí malebná zákoutí s posezeními, různé typy chodníčků, bylinková zahrádka, altán či podium.

Práce na obnově zahrad skončily 30. září a celkové náklady na realizaci stavby činily 22 milionů korun. Část peněz by se však městu měla vrátit formou dotace.

„Přeji si, aby zahrady sloužily občanům i návštěvníkům města k setkávání, relaxaci a klidnému trávení volného času," uvedl na závěr Bohuslav Majer. Veřejnost si zahrady o rozloze 5 300 metrů čtverečných, které je rozděleny do dvou částí, může prohlednou až do 2. listopadu, a to od neděle do čtvrtku od 9 do 19 hodin a v pátky a soboty od 9 do 21 hodin.