„Jeho princip bude jednoduchý. Půjde o veřejně přístupnou dílnu všem lidem, která bude vybavena nářadím od kladívka, svěráku až po třeba 3D tiskárnu. Je to také forma, kterou chceme pomoci v boji s nezaměstnaností. Město bude projekt v prvním roce stát přes čtyři miliony korun. Partnerem spolku je Dolní oblast Vítkovic, která nám poskytne své prostory kompresovny v Dolu Hlubina," uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Doplnil, že právě spolek Hlásím se k továrně, který už druhým rokem provozuje Marta Pilařová, má s podobným zařízením zkušenosti. „Je předzvěstí řemeslného inkubátoru," podotkl primátor s tím, že cílově město směřuje k tomu, aby se řemeslný inkubátor postaral o rozjezd kariéry budoucích živnostníků řemeslníků, kterých je v dnešní době nedostatek.

Rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák už dříve uvedl, že se univerzita potýká s malým zájmem o studium technických oborů. „Myslím si, že právě takovýto inkubátor dokáže v lidech probudit zájem," řekl rektor Vondrák. Tomáš Macura doplnil, že by do spolku rád přibral také nějaké učiliště nebo školu technického zaměření.

Původně mělo jít pouze o projekt města, který měl být realizován v letech 2017 či 2018. „Ukázalo se, že bude lepší se spojit, a tak zkrátit čas přípravy," vysvětlil primátor. Dodal, že s původním nápadem vzniku inkubátoru už před více než rokem přišla právě Vysoká škola báňská.