„Je mi do breku. Když otevřete okno, ihned ucítíte nehorázný zápach. Jednou v noci kolem půl druhé vzbudil celou rodinu. Bydlím v Ostravě pětadvacet let. Ale poslední léta tu fakt nejde žít. Hledám pozemek několik desítek kilometrů za Ostravou v neprůmyslové zóně,“ napsal nedávno Deníku čtenář Rosťa, který bydlí na Fifejdách.

Posunutí termínu

Pokud se ale co nejdříve nepřestěhuje, nezbude mu, než trpět dál. Společnost Geosan Group, která je vedoucím členem sdružení Čistá Ostrava, jež sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo, zřejmě požádá o posunutí termínu ukončení prací. A vypadá to, že jí „odsun“ bude bez jakéhokoliv postihu a zřejmě i kompenzací pro obyvatele umožněn. Připouští to nejenom ředitel odštěpného závodu státního podniku Diamo Josef Havelka, ale i premiér Petr Nečas.

Tisíce tun navíc

Dodatečný průzkum totiž ukázal, že v nyní odtěžované laguně číslo tři je zhruba o sedmdesát tisíc tun kalů více, než se původně předpokládalo. Odtěžit je do konce tohoto roku není podle Josefa Havelky reálné. Sdělil to v úterý nejen novinářům, ale i ostravským radním. Ti ho pozvali na jednání, žádali ho, aby jim popsal a vysvětlil, jak budou práce na problematických lagunách dále pokračovat.

Havelka tvrdí, že společnost zatím žádost o prodloužení termínu sanace lagun nepodala, dá se však předpokládat, že to co nejdříve udělá. Tato záležitost se bude řešit na kontrolním dni příští čtvrtek.

„Můžeme udělit firmě pokutu 250 milionů korun v okamžiku, kdy nesplní dílčí termín. V současnosti k tomu ale není důvod, protože podle původní smlouvy mělo být z lagun do konce letošního roku vytěženo asi dvě stě tisíc tun ropných kalů. To by mělo být splněno 18. prosince,“ konstatoval Havelka s tím, že odtěžování lagun se na konci roku přece jen na nějakou dobu zastaví. Kvůli vyřizování formalit s posunutím termínu.

Důvěra na bodu mrazu

Náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS) tvrdí, že důvěra vedení města v řízení této zakázky je na bodu mrazu.

„I z dopisu, který město dostalo od premiéra Petra Nečase, vyplývá, že se termín likvidace lagun posune. Považujeme to ale za nepřijatelné. Už za premiéra Fischera se zakázka prodloužila o rok, teď to v podstatě nastane znovu. Poprvé se firma odvolávala na hospodářskou krizi a problémy s odbytem paliva. V té době vedení Ostravy psalo panu Fischerovi, aby s posunutím termínu nesouhlasil. Neúspěšně. Nyní jsme znovu psali předsedovi vlády Petru Nečasovi, aby se osobně zasadil o striktní dodržení původních termínů. Výsledek je stejný,“ zlobí se Madej.

Dodal, že ostravští radní teď budou na vládu naléhat, aby na jakémkoliv dalším jednání o likvidaci lagun byl přítomen také zástupce města. „Dvakrát jsem také žádal zhotovitele zakázky, aby nějakým způsobem lidem kompenzovali příkoří, které musejí snášet. Například by mohli postavit dětské hřiště. Dvakrát mi ale odpověděli, že ne. Nemáme možnost je k tomu nějak přinutit,“ tvrdí Madej. Přesto znovu osloví společnost Geosan Group, aby alespoň přispěla do Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduším, ze kterého se financují ozdravné pobyty a letos je už zcela vyčerpán.

„Zůstalo zase jen u slibů, že se laguny stihnou zlikvidovat do konce roku. A říkáte, že kompenzace žádné? To jsem si mohl myslet. Ti, kdo o lagunách rozhodují, by se sem měli přistěhovat. Vsadím se, že pak by všechno kvaltovalo. Ono totiž kdo nezažil, neuvěří,“ podotkl důchodce bydlící na Fifejdách Mirek Foltýnek.

Laguny v regionu a jejich likvidace