Obyvatelé vchodu 1767 na Třídě Osvobození v Karviné sice už několik měsíců žádají o její opravu, jak to tak ale vypadá, klopýtat, poskakovat nebo možná dokonce i padat budou cestou domů dál.

Kde je kámen úrazu? Vchod patří firmě RPG Byty. Pozemky kolem domu zase městu. A obě strany shodně tvrdí, že daný kus napojení k domu patří tomu druhému. RPG tvrdí, že by si svůj majetek mělo opravit město, jeho zástupci to však vidí přesně naopak.

„Je to jediná přístupová cesta, kterou můžeme využívat, protože máme vchod jen z jedné strany. Dlaždice jsou úplně podemleté a propadají se, jsou i popraskané a nestabilní. Chodit po takovém podloží dennodenně je opravdu nepříjemné," říká jedna z tamních obyvatelek Milada Kozelková.

„Bydlíme tu většinou lidé středního a staršího věku. Někteří lidé už tam dokonce měli problémy s pády. Asi se čeká, až se někdo doopravdy zraní," krčí rameny další z tamních obyvatel František Studený.

Obyvatelé vchodu se postupně obrátili na firmu RPG Byty, které platí nájmy, i na zmíněné město. Výsledek je ale nula. „Bohužel, opravu přístupového chodníku nemůže provést společnost RPG Byty, neboť se jedná o chodník, jehož majitelem je město Karviná. Naše společnost tudíž nemůže dle platné legislativy provádět opravy cizího majetku, stejně jako město neprovádí opravy a údržbu komunikací, které jsou v majetku naší společnosti a o které se pochopitelně staráme my," odpověděl také naší redakci mluvčí firmy RPG Petr Handl.

Město Karviná se ale tomuto tvrzení brání. Odvolává se na takzvanou chodníkovou zákonnou novelu. Ta mimo jiné stanoví i to, co je bráno jako chodník a co jako takzvané napojení. Podle stanoviska města je zničený přístupový kousek právě oním napojením. „A napojení má na starost majitel objektu, protože zcela logicky musí umožnit lidem, kteří tam bydlí, aby se na hlavní chodník ze svých bytů a z domu nějak dostali," vysvětluje karvinská tisková mluvčí Šárka Swiderová.

Jak dále Deník zjistil, nejedná se rozhodně o jediný takový spor, kvůli kterému lidé v Karviné trpí. „Jen za poslední dva roky máme na stole desítky těchto případů z různých částí města," podotýká k tomu karvinská mluvčí.