Rozrostly se a rozrůstat se budou. Malá projížďka po Opavsku jasně demonstruje, že v každé druhé obci přibývají nové lokality a čtvrti s novými rodinnými domy. A v nejbližší době to bude ještě patrnější. Náhodně oslovené obce na Opavsku počítají s několika desítkami nových staveb. Prozradili to nejen starostové, ale i jejich územní plány.

Ve Slavkově se za poslední dobu rozrostla převážně lokalita Na Lúčky a Latarna. Odhadem se dá říct, že zhruba o třicet rodinných domků. Vedení Slavkova ale počítá s tím, že tento růst není zdaleka konečný.

„Samozřejmě jsou ke stavbě vyčleněny i další pozemky. Jsou to ale pozemky soukromých vlastníků, takže záleží čistě na nich, jak s nimi naloží," uvedl starosta Slavkova Vladimír Chovanec s tím, že pokud by se ale na všech mělo do budoucna stavět, může v obci přibýt až padesát rodinných domků.

O ty mají zájem většinou Opavané, kteří právě za poslední dobu stavěli ve Slavkově hojně. „Slavkov je kousek od Opavy. Je zde krásné prostředí, nejedná se o záplavovou oblast a jezdí sem městská hromadná doprava. Navíc máme krásnou školu i školku," vysvětluje Vladimír Chovanec zájem Opavanů a dodává: „Někteří se hned po přistěhování začleňují aktivně do obecního života, některým to trvá déle."

Rozrůstají se i Otice a Chlebičov

S rozšířením lze počítat i u Otic, a to především ve směru na Opavu, jak už se děje. Během posledních pěti let zde přibylo takřka čtyřicet popisných čísel.

„Obec jako taková plánuje do budoucna prodat čtyři parcely plus dvě budou uvedeny do stavebních parcel, ale jde o směny pozemků. Takže šest celkem. Nový územní plán počítá s dalšími asi dvaceti parcelami, ale ty bude prodávat Zemědělský podnik Otice," uvedl starosta Otic Vladimír Tancík.

Chlebičov v roce 2012 na žádost získal od pozemkového fondu stavební místo. Do změny územního plánu bylo ovšem zaneseno, že je určeno výhradně pro výstavbu rodinných domků. Během tří měsíců bylo prodáno celkem třiačtyřicet parcel a dnes už tam stojí přibližně dvacet rodinných domů. Konkrétně se jedná o lokality u chlebičovského fotbalového hřiště ve směru na Pusté Jakartice, tedy i na Opavu.

„Jsou v počáteční fázi přípravy nového územního plánu, chtěli bychom se rozšiřovat, ale máme jen 350ha katastr a za obcí jsou už soukromé zahrádky. O naši lokalitu je zájem, protože jsme neprůjezdná obec a od Opavy nás dělí jen 5 kilometrů," uvedl starosta Chlebičova Ilja Novotný.

Podle informací zdejšího obecního úřadu panuje obdobná situace i v nedalekých Velkých Hošticích. Od roku 2012 se zde prodalo celkem osmadvacet parcel za obcí směrem na Chlebičov. Prodány byly takřka hned. Nový územní plán je v konečné fázi zpracování, už jen zbývá, aby jej schválilo zastupitelstvo.

Za 8 let přibyly dvě stovky obyvatel

Daniel Havlík starostuje Ludgeřovicím už více než osm a půl roku. Za tu dobu se počet obyvatel zvýšil o dvě stovky. Momentálně jsou na 4800. Brzy by přitom mohla být překonána hranice pěti tisíc, protože v obci nedaleko Ostravy chce bydlet čím dál tím více lidí.

V blízké budoucnosti zde chtějí nabídnout k prodeji nových 36 parcel, na nichž by vyrostly rodinné domy. Jedná se o lokality u kapličky v ulici Vrablovecké. Záměr týkající se rozšiřování obce vznikl už před třemi lety, nyní by během několika měsíců měly být dořešeny všechny záležitosti ohledně nových parcel.

„Na vlastní náklady chceme provést zasíťování daných pozemků. Problém je v tom, že část, zhruba čtyřmetrový pás, vede po břehu rybníka. Jedná se o pozemek, který patří Lesům České republiky. Je potřeba se s touto institucí domluvit. Potom bychom už mohli zažádat o stavební povolení," uvedl ludgeřovický starosta Daniel Havlík, jenž je i náměstkem hejtmana pro dopravu a životní prostředí.

Jedna parcela byl měla mít mezi 850 až 1050 čtverečními metry. Cena za čtvereční metr bude činit 850 korun s tím, že o budoucím majiteli se rozhodne prostřednictvím obálkové metody.

Podle Havlíka jsou Ludgeřovice vyhledávanou destinací pro lidi z Ostravy, kteří se chtějí přestěhovat na venkov: „Naše obec je pro dojíždění ideální. Pokud odsud jedu na ostravský krajský úřad, tak mimo dopravní špičku cestu urazím za čtvrthodiny. Jestliže je to ve špičce, pak to není o moc déle."

Řada lidí z měst se zajímá také o pozemky v Brumovicích. Obec leží zhruba na půl cesty mezi Opavou a Krnovem, dojezdové vzdálenosti se tak pohybují okolo deseti minut až čtvrthodiny.

„Zájemců je dostatek. Uvažujeme, že bychom v budoucnu provedli změnu územního plánu, díky čemuž by mohlo řádově vzniknout až padesát pozemků, kde by si lidé postavili rodinný dům," poznamenal brumovický starosta František Kuča.

V minulosti Brumovice vybudovaly nových deset parcel v blízkosti místního fotbalového hřiště, které jsou už prakticky obsazené. Rády by se rozšiřovaly i nadále, jenže pozemky, které by k tomu byly vhodné, nejsou obecním majetkem. „Samozřejmě se uvažovalo nad možnostmi jejich odkupu, ale zatím je to hudba budoucnosti," doplnil hlavní představitel Brumovic.