Do sbírky potravin, kterou letos již počtvrté pořádá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Potravinovou bankou v Ostravě, se poprvé připojily i dvě organizace z Novojičínska.

Základní umělecká škola v Bílovci se do akce zapojila ve středu 15. října. „Pochválili nás. Říkali, že na to, že jsme potraviny sbírali jen dvě hodiny, jsme jich vybrali hodně," prozradila Alena Kuchařová, jež měla sbírku ve škole na starosti. „Nepřišlo hodně lidí, ale donesli hodně věcí, a to i kvalitní potraviny. Nebyly to jen samé konzervy," pochválila darující Alena Kuchařová.

Sbírka má smysl

Škola se rozhodla zapojit do sbírky z několika důvodů. „Naším zřizovatelem je kraj, který letos oslovil své příspěvkové organizace. V Bílovci zřizuje dvě školy, gymnázium a naši školu. Gymnázium o to nemělo zájem, ale my jsme se rozhodli, že do toho půjdeme," řekla dále organizátorka. Kraj se letos obrátil na asi dvě stě svých organizací, do sbírky se jich ale nakonec zapojilo asi 85.

Alena Kuchařová celou akci kvituje: „Vidím v tom určitý smysl, ať už pro lidi, kteří dávají, i pro ty, kteří to jídlo dostanou," říká a dodává, že škola uvažuje, že se zapojí i příští rok. „Lidé, kteří přišli, se ptali, kdy se bude akce opakovat," potvrdila zájem lidí organizátorka.

Desítky balíků

K akci se připojilo i Muzeum Novojičínska, kam mohli lidé nosit potraviny po celý tento týden. „Je to takový první pokus. Původně jsme počítali, že to bude pouze nějaká zaměstnanecká sbírka, ale nakonec doneslo potraviny i pár lidí zvenčí," podotkl Radek Polách, zástupce ředitele Muzea Novojičínska. Lidé tam přinesli desítky balíků potravin, od cukrů, přes těstoviny, po další potraviny. „Pokud nás osloví příští rok, tak si myslím, že se opět zapojíme," dodal Radek Polách.

Potraviny tam lidé nosili i včera dopoledne, kdy do konce sbírky zbývaly pouze dvě hodiny. „O sbírce jsem se dozvěděl z plakátů ve městě. Zaujalo mě to a rozhodl jsem se pomoci," řekl muž, jenž právě přinesl balík cukru.

Vloni se zaměstnancům kraje a dvaceti příspěvkových organizacím podařilo shromáždit přes 1400 kilogramů trvanlivého jídla.

Sbírka potravinové pomoci se každým rokem koná u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby, který připadá na 17. října. Cílem je pomoci potravinami potřebným.