Ještě o prázdninách bude zahájena již osmá etapa regenerace panelového sídliště Radotín v Bílovci. Práce se nyní přesunou do okolí několika bytových domů a budou zahrnovat rozšíření a opravu komunikace, rekonstrukci chodníků a vybudování bezbariérové rampy či parkovacích stání.

Na Radotíně přibude rovněž městský mobiliář a veřejné osvětlení a úpravy se dočká i zeleň. „Součástí realizace je výstavba dětského hřiště ve svahu nad novým víceúčelovým hřištěm," doplňuje Petr Klimek, starosta Bílovce, s tím, že předpokládané náklady na realizaci činí 8,4 milionu korun, avšak část nákladů bude uhrazena z dotace.

V pondělí byla zahájena třetí etapa revitalizace veřejných prostranství na jednom z největších sídlišť v Kopřivnici. Předmětem jsou úpravy starého hřbitova, areálu Fojtství a vybraných chodníků. Práce na sídlišti Jih přitom začaly už v roce 2009. Postupně prošly rekonstrukcí výtahy, střechy, vnitřní rozvody i sklepní prostory městských bytových domů, mnohé domy byly také zatepleny.

Projekt získal ocenění

Proměnilo se i veřejné prostranství. „V první etapě bylo vybudováno 57 parkovacích stání, několik chodníků, veřejné osvětlení a dešťová kanalizace, došlo také k úpravám zeleně a byl doplněn městský mobiliář. Druhá etapa zahrnovala úpravy nejbližšího okolí a vnitřního atria ZŠ Alšova, vybudování veřejného sportoviště a dětského koutku v areálu školy, vznik víceúčelového hřiště s mantinely, oválu pro jízdu na in-line bruslích a koutku s protahovacím nářadím. Dále došlo k výměně povrchů vybraných chodníků, částečné obměně osvětlení, úpravám zeleně a kompletní výměně mobiliáře," vyjmenoval Bohuslav Hruškovský z odboru rozvoje města. Projekt zmíněné druhé etapy byl navíc oceněn v soutěži Stavba roku Moravskoslezského kraje 2013 mimořádnou Cenou za kultivaci veřejného prostoru.

Ve třetí etapě budou upraveny stávající komunikace v areálu starého hřbitova, v areálu Muzea Fojtství bude vybudována nová komunikace a veřejné osvětlení, a obnovou projdou i některé chodníky v ulicích Alšově a Máchově.

Do zimy hotovo

„Projekt zahrnuje úpravy zeleně a instalaci nového mobiliáře. Náklady na třetí etapu dosahují téměř 13 milionů korun, přičemž 85 procent bude hrazeno dotací," uvedla Lucie Petříčková, tisková mluvčí města, s tím, že práce byly zahájeny 18. srpna a hotovo by mělo být letos v prosinci.

Prvního září začne druhá etapa regenerace sídliště v ulici Rožnovské ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Práce finišují i na největším a nejstarším novojičínském sídlišti na ulici Dlouhá. Přestavba sídliště započala už v roce 2011 a od té doby investovalo město do úprav veřejných prostranství kolem šedesáti milionů korun. Hotovo by mělo být v příštím roce.