Když těsně po Vánocích z něho vystoupil náměstek opavského primátora Dalibor Halátek a „bradyovci" ho na oplátku vyzvali, aby opustil také křeslo náměstka primátora, vyvolalo to takové malé opavské zemětřesení. Halátka následovali další. Nejdříve Gabriela Mathiasová, uplynulý pátek pak Barbora Štenclová a Hana Brňáková.
Všichni čtyři vystoupili, stručně řečeno, pro vážné neshody s bývalou hlavní protagonistkou SOS pro Opavu Pavlou Brady. Z původních sedmnácti tak v klubu zůstává třináct členů, je však otázkou, zda je toto číslo konečné.
Barbora Štenclová i Hana Brňáková poslaly médiím vyjádření se zdůvodněním svého kroku.
„Dlouhodobě jsem vnímala napjatou atmosféru mezi některými členy klubu. Mé rozhodnutí uspíšilo veřejně prezentované vyjádření Klubu zastupitelů SOS pro Opavu k odchodu Dalibora Halátka. Jelikož s textem prohlášení, na rozdíl od svých deseti kolegů, naprosto nesouhlasím, vnímám svůj ochod jako přirozený krok," píše Barbora Štenclová.
V obdobném duchu píše i Hana Brňáková: „K tomuto rozhodnutí jsem dospěla po zralé úvaze a vyhodnocení různých momentů v časovém období zhruba od února 2012. K mému konečnému rozhodnutí přispěl obsah vyjádření deseti kolegů zastupitelů Klubu SOS pro Opavu na adresu náměstka Halátka."
Obě dále uvádějí, že se po zbytek volebního období chtějí jako nestraničky a nezařazené zastupitelky dál podílet na plnění volebního programu SOS pro Opavu a programového prohlášení stávající koalice.
K celé situaci jsme Halátkovi i Brady položili dvě stejné otázky. Proč k takovým událostem vůbec došlo a zda za ně cítí odpovědnost.
Podle Halátka to způsobil odlišný pohled na spolupráci a na debatu nad různými problémy. „Co se týká zodpovědnosti, tak nemám pocit, že bych svým postojem kohokoliv ovlivňoval. Rozhodnutí vystoupit uzrávalo v dalších mých kolezích mnohem delší dobu," uvedl náměstek.
Podle Brady klub opustili zastupitelé a zastupitelky, kteří už dlouhodobě nehlasovali v souladu s programem a usneseními klubu, a to i v tak zásadních bodech, jako byl dopravní podnik či likvidace pily. „V případě pily to znamenalo pro Opavu ztrátu v řádech statisíců. V mnoha případech nám jejich nespolehlivost zkomplikovala či znemožnila plnit závazky, které jsme dali našim voličům," je přesvědčena náměstkyně.
A zda cítí za rozštěpení klubu zodpovědnost? „Zodpovědnost za rozpad klubu má každý jeho jednotlivý člen a členka. Jako lídryně samozřejmě cítím větší zodpovědnost, celé SOS pro Opavu jsem z velké části vytvořila. Mrzí mě, že se nám vzájemnou komunikaci nepodařilo zvládnout lépe."
Pokud si snad voliči nyní kladou otázku, jak budou členové rozštěpeného klubu prosazovat své volební sliby, zde jsou odpovědi. Podle Halátka jede klub dál a všichni bez rozdílu budou hlasovat společně.
Podle Brady všichni skutečně deklarovali, že budou s klubem SOS pro Opavu nadále spolupracovat. „Po těchto zkušenostech je těžko říct, co to vlastně znamená," podotkla Brady, která mimochodem v průběhu volebního období přešla ke Straně zelených (SZ). Spolu s ní pak další čtyři členové uskupení SOS pro Opavu.
Na oficiálních stránkách SZ jsou uvedena tato jména: Olga Pavlíčková, Simona Streitová, Ondřej Kubesa a Zdeněk Frélich.