O případu sporu kolem vybagrovaného archeologického naleziště při stavebních úpravách jedné z nejstarších budov v Opavě, domu U Mouřenína, jsme vás již několikrát informovali. Ačkoli k samotné události došlo již na konci roku 2010, stále není věc uzavřena. Podívali jsme se tedy, jaký je aktuální stav věcí.

Vraťme se ale nejprve na samotný začátek a připomeňme si, oč jde. Opavský podnikatel Zdeněk Palička se před pár lety rozhodl pro otevření nové restaurace, a to v prostorách již zmíněného kulturně chráněného domu v ulici Mezi Trhy. Zároveň hodlal k objektu přistavět nové sociální zařízení, a proto musel být v roce 2010 v místech za budovou proveden záchranný archeologický výzkum.

Vše po nějakou dobu postupovalo přesně tak, jak mělo. Ale jen do té chvíle, než nepřízeň počasí znemožnila archeologům další práce, takže nemohli výzkum dokončit v přesně stanoveném termínu. Zdeněk Palička se rozhodl žádný odklad, byť sebemenší, netolerovat a do akce vyslal bagry, které naleziště srovnaly se zemí a případné památky odvezly na skládku neznámo kam.

Nevyhnutelný začátek boje

Od toho momentu se boje mezi podnikatelem a poškozenými organizacemi odehrávají na poli úředním a soudním. V polovině března tohoto roku byla podána na Zdeňka Paličku žaloba za to, že v době mezi 6. a 13. prosincem roku 2010 při stavebních pracích U Mouřenína úmyslně poškodil a zničil movité archeologické nálezy a navíc již objevených pět historických kamenných architektonických článků. Zde se ovšem objevil první zádrhel.

K žalobě se totiž odmítl připojit kraj. Tomu patří podle zákona všechny archeologické nálezy nacházející se stále ještě v zemi. Podle znaleckých posudků tak způsobil v tomto případě podnikatel Moravskoslezskému kraji škodu ve výši 827 463 korun. Pokud by dopadl soud tak, že by byl Zdeněk Palička uznán vinným a musel by vzniklé škody uhradit, pak tím, že se úředníci odmítli z nepochopitelných důvodů připojit k žalobě, připravili náš kraj bezmála o milion korun.

Jiné je to v případě oněch pěti architektonických prvků. Již objevené nálezy totiž podle zákona připadají zřizovateli subjektu, který je vykopal. Při vykopávkách U Mouřenína byl objevitelem Národní památkový ústav, a majitelem nálezu je tedy Česká republika. Zničením kamenných prvků tak byla způsobena státu škoda 90 tisíc korun. A ta již obsahem obžaloby zůstala.

Soudní mašinerie se rozjíždí

Jaká je tedy situace nyní? Na konci září byl podle informací redakce vydán Okresním soudem v Opavě vůči Zdeňku Paličkovi trestní příkaz, tedy jakási obdoba platebního rozkazu. V něm mu byl dle neoficiálních informací uložen podmíněný trest odnětí svobody a také příkaz k úhradě vzniklé škody 90 tisíc korun.

Tento příkaz byl však vzápětí zrušen, když proti němu Zdeněk Palička podal odpor, a je tedy neplatný. Celá věc se tak bude řešit u opavského soudu až při hlavním líčení, jenž se má uskutečnit 12. listopadu. Na čí straně stojí pravda a právo, se tak prokáže až při samotném procesu.

Jak dlouho ovšem bude trvat, než dojde k vyřčení konečného ortelu, to se dá pouze spekulovat. K případu se nechtěla vzhledem k probíhajícím úkonům a řízením vyjadřovat ani jedna ze zúčastněných stran. „Nebudu se k tomuto zatím jakkoli vyjadřovat. Vše je stále v jednání," vysvětlil například Zdeněk Palička.