Na lavici obžalovaných usedly tři ženy z Ostravy, které působily v ostravské pobočce společnosti Třezalka Candle, s. r. o., se sídlem v Praze.

Firma pobírala příspěvky na zaměstnávání zdravotně postižených. Vyplácela jim však pouze část mzdy. Rozdíl si společnost se souhlasem pracovníků nechala, údajně na pokrytí dalších nákladů.

Kdo protestoval, dostal výpověď, kterou jako bianco šek podepsal při nástupu nebo v průběhu zaměstnání. Stačilo jen doplnit datum. Později firma dokonce začala nabírat handicapované zaměstnance, pro které neměla práci. To vše kvůli státním příspěvkům.

Hlavním obžalovaným je externí spolupracovnice Eva Kriháková. Ve firmě, která prošla několika vlastnickými i dalšími změnami, působila v pozici mzdové účetní a personalistky. Nejprve co by kmenová zaměstnankyně, později jako externí spolupracovník se zplnomocněním uděleným pražskou centrálou.

Právě Kriháková podávala na ostravskou pobočku úřadu práce žádosti o příspěvky. „Žádala o příspěvky na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, přestože věděla, že údaje jsou nepravdivé, neboť mzdové náklady v deklarované výši nevznikly. Účelem bylo toliko inkaso zmíněného příspěvku bez jakékoliv spojitosti s pracovní činnosti zaměstnance," uvedl státní zástupce.

Spolu s Krihákovou čelí žalobě i dvě zaměstnankyně firmy – Hana Vlachynská a Monika Blahutová. „Po zdravotně postižených zaměstnancích měly při vyplácení mzdy požadovat podepsat čestné prohlášení o řádném převzetí výplaty, výplatního lístku a výplatnice, kde byla uvedena částka vyšší, než skutečně vyplacená částka," prohlásil žalobce s tím, že obě ženy prý dobře věděly, že někteří zaměstnanci odpracovali pouze část stanovené měsíční pracovní doby nebo nepracovali vůbec.

To ti Pražáci

K údajným podvodům mělo docházet od roku 2010 do roku 2012. Kriháková při výslechu uvedla, že žádosti o příspěvky skutečně podávala ona. Jak ale zdůraznila, činila tak pouze na příkaz majitelů z pražské centrály. „V kraji byla nezaměstnanost a já byla ráda, že mám práci. Neměla jsem dispoziční práva k účtům, peníze chodily na účet firmy," řekla Kriháková.

Z jejích dalších slov vypnulo, že dobře věděla o podivných praktikách ve společnosti, která zdravotně handicapovaným nabízela mimo jiné práci při výrobě svíček.

„Vše bylo na žádost majitelů firmy. Dělala jsem to, co se mi přikázalo," hájila se Kriháková s tím, že zpočátku nebyla o práci pro zdravotně postižené nouze. „Ze začátku bylo práce dost. Hlavně pro svíčářky," vypověděla. Postupně ale zakázek ubývalo. Přesto majitelé chtěli, aby společnost nabírala další lidi. „Příkaz zněl: nabírat, nabírat, nabírat," dodala Kriháková.

Lidé měli dostat čistou mzdu kolem 5800 korun. Ve skutečnosti jim ale firma vyplácela od 2000 do 4500 korun. Několik lidí proti takovým praktikám protestovalo. „Vysvětlila jsem jim to tak, že jestli se jim to nelíbí, tak mohou skončit. Byl to příkaz z Prahy," prohlásila obžalovaná.

Nejprve na ruku, pak na účet

„Osekané" mzdy se nejprve vyplácely přímo na ruku. Situace se zkomplikovala ve chvíli, kdy se mzdy musely posílat na účet.

„Pro rozdíl se jezdilo za nimi domů. Sem tam se našel někdo, kdo to nevrátil. Pak následovalo ukončení pracovního poměru," vysvětlila Kriháková s tím, že lidé při nástupu nebo v průběhu zaměstnání podepisovali dohodu o ukončení pracovního poměru, kde chyběl pouze datum. „Byla to taková pojistka. Kdyby se něco stalo, například kdyby nebyla práce, tak se ukončí práce dohodou," přiblížila praktiky firmy Kriháková, která se podivovala nad tím, že se případem zabývá Krajský soud v Ostravě. „Nechápu, že tady je vytrhnuté nějaké období 2010 až 2012," prohlásila Kriháková, podle které jsou majitelé v současné době stíháni v Praze, a to za období 2008 až 2012. „Je to za stejné dotace," kroutila hlavou Kriháková.

Další dvě obžalované – Vlachynská a Blahutová – využily svého práva a odmítly vypovídat.

Jak dlouho hlavní líčení potrvá, není jasné. Spis má několik tisíc stran, předvolání budou zřejmě i zdravotně handicapovaní zaměstnanci, aby soudu popsali, co se ve firmě dělo.

Obžalovaným v případě uznání viny hrozí až deset let vězení.