Výsledkem je, že oba prioritní kluby, tedy fotbalová FK Slavia a hokejové HC, mohou nadále pokračovat ve své činnosti za podpory peněz z orlovské radnice. Změnily se ovšem podmínky, za kterých kluby peníze dostávají.

„Nový systém zavádí nové pravidlo, kdy sportovním klubům nebude vyplacena celá částka na druhé pololetí roku najednou, ale vždy až po předložení dokladu za vzniklé náklady. Ten pak schválí odpovědný pracovník městského úřadu a částka bude do pěti pracovních dnů uhrazena. Kontrola tohoto systému pak bude založena na předkládání měsíčního bankovního výpisu a kopií pokladní knihy spolků," popsala mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Klubům zůstávají prostředky, na které byly zvyklé, změna je pouze u trenérů a průběžného systému vyúčtování.

„Město i veřejnost tak budou mít přehled o finančních tocích. K tomuto kroku jsme přistoupili proto, aby děti a mládež mohli i nadále trénovat a soutěžit," vysvětlil starosta města Tomáš Kuča (ČSSD).

Zastupitelé přitom neměli lehké rozhodování. „Kluby jsou zadlužené a jejich situace není optimistická. S těžkým srdcem jsem zvedala ruku a podpořila jejich další činnost v druhém pololetí. Doufám, že se zejména hokejisté budou snažit svoji situaci vyřešit a co především, že se naučí hospodařit," podotkla například zastupitelka Marie Pustelníková (KSČM).

„Oba sportovní kluby jsou součástí města. Hledali jsme cestu, jak z toho ven a jak celý problém vyřešit. Když jim ty peníze vůbec nedáme, tak nám ze sportovních areálů vzniknou dva pomníky," podotkl zase zastupitel Petr Hrdina (ANO).

Radost fanoušků i v klubech

Hlasování sledovali i fanoušci těchto sportů.

„Patřím ke skalním fanouškům hokeje a nedovedu si představit, že by v Orlové zanikl. Pokud by teď padl, nevěřím, že by se znovu postavil na nohy. Prosím zastupitele, aby vzali rozum do hrsti," řekl před samotným hlasováním jeden z nich.

Fotbalistům i hokejistům tak spadl kámen ze srdce: jejich kluby mají zajištěn přísun peněz zejména na mládež.

Jak už dříve uvedli například členové hokejového HC, mají i svůj vlastní plán, jak dluhy postupně umořit.

Radost neskrývali ani fotbalisté. „Výsledek hlasování hodnotím velmi kladně. Vždyť fotbal a hokej k našemu městu prostě patří a jsem rád, že jsme nakonec dostali další podporu. Nezazlívám nic ani zastupitelům, kteří se zdrželi, protože chápu, že takové rozhodování nebylo jednoduché," uvedl předseda FK Slavia Orlová Jaroslav Jurček.

Zastupitelstva se zúčastnilo 22 zastupitelů. Hlasování se zdržely zastupitelky z hnutí Volím Orlovou.