Patnáctiletý Lukáš trpí dětským autismem. Pro jeho rodiče je tedy obtížné najít vhodné prostory s kvalifikovanými odborníky, kteří by se o něj dokázali postarat.

„Neumím si představit, že bych ho dala do ústavu, protože je zvyklý na své kamarády a učitele. Už jen to, aby si zvykl na školní prostředí a tamní systém, mu trvalo asi půl roku. Vždycky je pro něj těžké přijmout nové lidi," popsala Lukášova maminka.

Pro něj a další lidi s podobnými vadami staví obecně prospěšná společnost Žebřík v Nové Vsi stacionář.

„Zatím jsme nedostali ani jednu veřejnou korunu. To, co jsme vybudovali, bylo vlastní pomocí nebo z prostředků dárců," řekl Deníku koordinátor projektu Richard Gazda, který stojí také za projektem Kola pro Afriku, s tím, že zatím bylo do stacionáře investováno zhruba milion a půl korun, nepočítaje koupi domu, a na dokončení je třeba ještě další milion. „Díky tomu, že jsme letos otevřeli denní stacionář ve Svinově, většina výdělků z Žebříkových charitních obchodů financuje jeho provoz a už nám nezbývají peníze na dokončení stacionáře v Nové Vsi. Chceme se proto obrátit na lidi, aby nás podpořili finančně, dobrovolnictvím nebo třeba stavebním materiálem," dodal koordinátor Gazda.

Dům by měl sloužit pro patnáct klientů. Dominantou je rozlehlá zahrada, která má na postižené velice pozitivní vliv. Nezapomnělo se ani na dílny. „Lidem s tímto postižením nesvědčí život ve velkých zařízeních, proto je nejlepší rodinné zázemí. Čekáme proto, až se to tady dokončí. Zázemí je velmi důležité, aby z něj mohli ven do společnosti a do práce. Rádi bychom tady viděli i respitní péči, která by zase pomohla rodičům," vysvětlila Dagmar Mazáková, ředitelka soukromé základní školy speciální pro žáky s více vadami, která s organizací spolupracuje.

Stacionář pro postižené s kombinovanými vadami v Nové Vsi, který má být otevřen příští rok, se dostal do slepé uličky. Chybí zhruba milion korun na jeho dokončení.