Těšili se, až nastoupí do nového stacionáře v Nové Vsi. Jenže stavební práce se zpozdily a zařízení se otevře o několik měsíců později, než se původně předpokládalo. Před rodiči dětí s postižením, které právě končí Základní školu speciální v Železárenské ulici, tak stálo rozhodnutí, co budou dělat dál. Najít pro tyto děti uplatnění totiž není vůbec jednoduché. Vyřešil to jeden z rodičů. Škole poskytl polovinu svého domu ve Svinově, kde v těchto dnech otevřeli stacionář Žebřík. Ten bude pobočkou většího a stejnojmenného zařízení v Nové Vsi.

„Je to pro nás skutečně záchrana. Máme k dispozici dvě velké učebny a hlavně zahradu s dílnou," popsala Dagmar Mazáková, ředitelka stacionáře a zároveň i speciální školy.

Jedním z klientů nově otevřeného denního stacionáře je i jednadvacetiletá Zuzana Kučerová, která se narodila s mentálním postižením. „Jedenáct let chodila na základní školu speciální. Pak jsme začali řešit, co dál. Na střední školu praktickou jsem dceru dávat nechtěla a najít něco jiného není jen tak," líčí Zuzčina maminka Barbora Kučerová.

Většina vhodných zařízení, kam by Zuzka mohla docházet, jsou totiž beznadějně plná, ostatní jsou zase pro klienty s jiným druhem postižení, než má Zuzka. „Kdyby se neotevřel tento stacionář, neměli bychom jinou možnost, než Zuzku nechat doma. To by ale nebylo dobré, protože by přišla o kontakt s prostředím a všechno, co se naučila, by zapomněla," míní paní Kučerová, která by v tomto případě musela odejít z práce. Klienti stacionáře navíc mohou využívat ke svozu nové auto, které dostali od soukromé firmy. Do školy je tak nemusí vozit rodiče. Pracovní uplatnění pak najdou v charitativním obchodě Žebřík, kde pomáhají s prodejem.