Ospalý konec světa. To je termín, který by možná někteří použili, kdyby poprvé do obce vjeli. Malebný kostelík se žlutou fasádou, pár baráčků, nikde ani noha. Zkrátka idylka poklidného venkova.

Střed obce tvoří v současné době bývalá školka. Kromě toho, že zde sídlí obecní úřad, se tu odehrávají také veškeré kulturní akce. A že jich není málo. Přesvědčí nás o tom i starosta Luděk Kozák, který nám hned po příchodu ukazuje bohatou fotogalerii na internetu.

„Tohle jsou dožínky, tohle zase svěcení kapličky…," popisuje postupně starosta. Během chvilky z jeho povídání pochopíme, že za většinou zábavy v Těchanovicích stojí spolek, který se nazývá Těchanovický babinec. Ten tvoří asi zhruba patnáct žen různorodého věku a s obcí blízce spolupracuje.

Maškarní bál i Pomáda

Dá se říct, že kulturní akce jsou ve Starých Těchanovicích opravdu naplánované v průběhu celého roku. V současné době mají například za sebou místní soutěž o nejlepší slivovici a koláč, do které bylo celkem přihlášeno čtyřiadvacet druhů pálenky. „Lidí by se přihlásilo ještě víc, ale už nám došly speciální láhve na vzorky," smál se starosta. Přestože akce byla teprve minulý víkend, už má na stole další dva plakáty.

„Ty má na starosti paní Horáčková z Těchanovického babince. Jeden je pro děti na maškarní ples, druhý na Pomádu. Je to takový ples místo maškarního, člověk neví, co má pořád vymýšlet za masky," vysvětloval Luděk Kozák.

Zábava je ale tady i podobná jako ve většině obcí. V březnu mají například v knihovně Andersonovskou noc, v květnu zase stavějí májku. „Loni nám ji po dlouhé době nikdo neshodil. Otázka je, kdo to dělával dřív, v ostatních obcích žádného rivala nemáme," podotkl starosta Starých Těchanovic. Loni také zahájili novou tradici. Měli možnost vysvětit zdejší kapli, proto se rozhodli, že si tuto událost každý rok připomenou poutí.

Luděk Kozák

Starosta Starých Těchanovic Luděk Kozák v nově knihovně. Foto: Deník/Zuzana Urbánková

Na dožínky uteklo divoké prase

Nejvíce ale starosta vzpomíná na Dožínkové slavnosti, které se na loňský podzim konaly rovněž poprvé. „Pro příchozí byla hodně atraktivní chovatelská přehlídka zvířat zdejších lidí. K vidění bylo snad všechno od kachen přes osly až po divoké prase. To nám taky nakonec uteklo. Naštěstí se nám ho podařilo chytit, říkali jsme mu Kájínek," směje se při vzpomínce starosta.

Po tradičních podzimních zábavách, jako je Drakiáda nebo lampionový průvod pak přijdou na řadu vánočně laděná setkání.

A přestože se Těchanovice nemohou pochlubit vánočními trhy, jako má například Opava, ochuzeni rozhodně nejsou. Po vánočním koncertě ve zdejším kostelíku totiž starosta spolu s Těchanovickým babincem rozdává zadarmo domácí punč a slepičí polévku.