Gabriela Návratová za pár týdnů maturuje na jednom z ostravských gymnázií. Stejně jako ostatní studenti i ona si musela zvolit obtížnost zkoušky tedy rozhodnout se pro její lehčí, či těžší variantu.

„Logicky jsem si vybrala lehčí, protože ta těžší pro mě nemá žádnou výhodu. Hlásím se na psychologii do Olomouce a tam to nijak nezvýhodňují," míní studentka.

Přitom právě těžší varianta zkoušky byla původně zamýšlena jako náhrada za přijímací zkoušky na vysokou školu. Student, který ji splnil na výbornou, měl mít snazší vstup do dalšího studia.

„Vzhledem k tomu, že ještě nejsou dostatečné zkušenosti se státními maturitami, nepřihlížíme ani k jedné variantě obtížnosti," uvedla Zuzana Moškoř Tesarčíková z kanceláře rektora Ostravské univerzity. Doplnila, že škola, respektive její fakulty mají nastaveny svá pravidla pro přijímací řízení. „Přijímací zkoušky jsou individuální pro jednotlivé studijní programy a obory. V okamžiku, kdy se prokáže kvalita a dostatečné zkušenosti, jsme ochotni změnit pravidla při přijímacím řízení," konstatovala Moškoř Tesarčíková.

Na Obchodní akademii a Vyšší odborné škole sociální v Mariánských Horách si těžší variantu maturity vybrali pouze čtyři studenti ze sto sedmdesáti.

„Je to vcelku pochopitelné, protože studenti nemají žádnou motivaci. Podle mých informací těžší zkoušku uznávají pouze na právnické fakultě v Praze, a u nás v regionu snad nikde. Myslím si, že pokud by se v budoucnu zkouška měla uznávat zároveň jako přijímací test na vysoké školy, měly by být ze stran vysokých škol dány jasné požadavky a to, co má zkouška obsáhnout," myslí si Eva Kazdová, ředitelka Obchodní akademie a Vyšší odborné školy sociální.

Těžší verzi maturity už uznávají dvě fakulty Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava.

„Jde o fakultu strojní a fakultu bezpečnostního inženýrství," uvedla mluvčí VŠB- -TUO Táňa Kantorková a dodala: „Pokud jde o strojní fakultu, přijímací zkouška z matematiky je prominuta těm uchazečům, kteří vykonali maturitní zkoušku s vyšší úrovní obtížnosti s prospěchem výborný, chvalitebný anebo dobrý, a je rovněž prominuta uchazečům, kteří vykonali maturitní zkoušku z matematiky v základní úrovni obtížnosti s prospěchem výborný nebo chvalitebný," uzavřela mluvčí Kantorková.

K TÉMATU

Studenti posledních ročníků středních škol mají dvě povinné maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury a cizího jazyka, nebo matematiky, podle vlastní volby. Maturitní zkouška se skládá ze dvou částí společné (státní) a profilové (školní). Aby student u maturity uspěl, musí úspěšně složit povinné zkoušky obou těchto částí. Zdroj: novamaturita.cz