„Reagujeme tím na vzrůstající počet vznikajících černých skládek a od projektu si slibujeme dopadení lidí, kteří obvod zahrnují svými odpadky," uvedl místostarosta Dalibor Mouka.

Provoz pastí vyjde obvod měsíčně na deset tisíc korun. Toto opatření by mělo pomoci i čtyřem desítkám pracovníků technických služeb, kteří denně ručně obvod uklízejí.

„Nedá se říct, že by nedocházelo ke vzniku černých skládek, ale tímto každodenním úklidem se tomu snažíme zabránit," dodala mluvčí obvodu Jana Pondělíčková.

„Fotí" i další obvody

Jako první ostravský obvod začala fotopasti využívat Slezská Ostrava. Využívá celkem tři snímače, které každý den přesunují z místa na místo, nejčastěji se ale vybírají lokality, kde lidé zakládají černé skládky.

„Naším hlavním cílem je v první řadě prevence. Když i ti, kteří vyváželi odpad mimo určená místa zjistí, že by mohli být odhaleni a pokutováni, určitě minimálně znejistí. Raději pak možná odpad odvezou tam, kam patří na sběrný dvůr. Už máme informace od uklízecích čet, které černé skládky likvidují, že jejich počet začíná klesat," řekl již dříve Deníku vedoucí městské policie oblasti Slezská Ostrava Marcel Pažický s tím, že fotopasti se využívají například i v Michálkovicích a Radvanicicíh a Bartovicích.

Použití fotopastí zvažuje i nejlidnatější obvod Ostrava-Jih. Začátkem května byly sice dojednány určité podmínky, o celé záležitosti ale bude až definitivně rozhodovat Rada městského obvodu na zasedání v polovině července.