Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová stezka ve Vítkově odhalí historii těžby břidlice

Vítkovsko  – Není to tak dávno, co v Zálužném nedaleko Vítkova byla otevřena nová stezka s názvem Dědictví břidlice, která kompletně rozkrývá historii těžby této suroviny na Vítkovsku a také Budišovsku. Zahájení se zúčastnilo přibližně 300 lidí. A že se bylo na co koukat.

8.10.2013
SDÍLEJ:

Břidlice je pro Budišovsko nejcharakterističtější surovinou.Foto: Martin Přibil, Lumír Moučka a kolektiv

Celková trasa stezky činí pět kilometrů. Začátek i konec je situován do areálu RS Bílá Holubice v Zálužném. Celkově na vás čeká šestnáct zastavení s dvaadvaceti informačními tabulemi a třemi odpočívadly.

Okolí Zálužného bylo pro Českou republiku, dřívější Československo anebo i Rakousko-Uhersko, jednou z nejdůležitějších lokalit, kde se dobývala břidlice. Hodně se můžete dozvědět ještě předtím, než vyrazíte na samotnou trasu. V Bílé Holubici se totiž nachází tzv. Imaginárium břidlice.

„Jde o miniexpozici, která přibližuje dobývání. Jsou zde celoplošné obrazy z podzemí, zhlédnout se dají i videa a v neposlední řadě musím zmínit i možnost pustit si zvukové informace," odhalil jeden z autorů projektové dokumentace a obsahu stezky Lumír Moučka, který všechno dával dohromady společně s Petrem Zahnašem.

Poznávací trasa rozhodně není kdovíjak složitá. Většinou vede po lesních či polních cestách anebo silnicích. Akorát u Nittmannova dolu narazíte na dvě prudká klesání. Na stezce jste vedeni speciálními kolíky, rozcestníky. Na nich jsou šipky, které určují směr dalšího postupu. Pomohou vám také už zmíněné informační tabule. Ty jsou vyhotoveny v českém i polském jazyce. Přehledné úseky jsou označeny klasickými turistickými značkami.

„Zájemci si mohou objednat také průvodcovské služby v češtině anebo polštině. A to jak pro návštěvu imaginária anebo samotné stezky," pokračoval Lumír Moučka.

Více informací naleznete na stránkách Občanského sdružené Zálužné, které se výraznou měrou podílelo na tvorbě celé stezky: os-zaluzne.webnode.cz. Případně se můžete ozvat i na telefonní číslo: 722085248. Nově otevřená stezka Dědictví břidlice zapadá do velkého projektu s názvem Krajina břidlice. Ten nemá za úkol nic jiného, než vytvořit síť zajímavých a turistických cílů a atraktivit v oblasti Vítkovska a také Budišovska.

.

Ještě předtím, než vyrazíte na pětikilometrovou naučnou stezku, můžete v Bílé Holubici v Zálužném navštívit tzv. Imaginárium břidlice. foto: Daniela Olbertová

Břidlice má na Vítkovsku hluboce zakořeněnou tradici

Začátek těžby břidlice v oblasti Nízkého Jeseníku se datuje někdy do poloviny 18. století. S postupem času se otevíralo čím dál více dolů a dobývání této suroviny se pro mnoho místních obyvatel stalo hlavním zdrojem obživy. Existuje mnoho druhů břidlic, avšak na Vítkovsku se těžila zejména ta pokrývačská, jež se využívala hlavně jako střešní krytina. Vyráběly se však z ní i různé brusy, brusky anebo břidlicové školní tabulky.

Využití břidlice je skutečně různorodé. S nastupujícími novými technologiemi ve 20. století pronikla například do chemického anebo dokonce i farmaceutického průmyslu. Rovněž se stala slušným vývozním artiklem do celého Rakouska-Uherska, nebo dokonce USA. Z těžby v povrchových dolech se postupně přecházelo na těžbu hlubinnou.

Na Vítkovsku najdeme celou řadu nalezišť břidlice. „Zmiňme například Budišov nad Budišovkou, kde se nachází také Muzeum břidlice, Staré Oldřůvky, Svatoňovice, Klokočov, Velkou Střelnou a pak samozřejmě i Zálužné," uvedl jeden z autorů projektové dokumentace a obsahu stezky Lumír Moučka. Právě v okolí Zálužného existovala celá řada dolů. Ať už se jedná o Nittmannův, Gebauerův a Marův a pak také třeba i Raabovy doly.

.

Na trase vás čeká celkově šestnáct zastavení. Takhle vypadá to, které se nachází v blízkosti Nittmannova dolu. foto: Lumír Moučka

Rozmach těžby břidlice se dostavil především v 18. a 19. století, kdy do tohoto regionu přišli němečtí obyvatelé. Kromě specifického dialektu sem spousta z nich přinesla také bohaté zkušenosti s dobýváním břidlice. Tmavomodrý kámen začal mít pro místní skoro cenu zlata. Ve velkém se začaly stavět berghausy, což jsou vlastně příbytky pro horníky.

„První úpadek v těžbě nastal až po první světové válce. Na vině byla ztráta odbytišť a také nedostatek uhlí pro parní stroje," pokračoval Lumír Moučka. V období mezi válkami se situace na Vítkovsku vrátila do normálu. Další krize přišla až po roce 1945. Ze země byli odsunuti sudetští Němci. Mezi nimi se nacházela spousta odborníků na dobývání břidlice. Jejich absence se projevila ve velké míře.

Poslední činný důl byl vybudován v sedmdesátých letech. Jmenoval se Lhotka a nacházel se nedaleko Vítkova. Fungoval až do roku 2010.

.

Kaplička zasvěcená Pražskému jezulátku v Zálužném je vzpomínkou na ty, kteří zemřeli v dolech. foto: František Moučka

Práce v dolech si vybraly svou daň

K práci v dolech odjakživa patří také nebezpečí. Jeden z autorů naučné stezky Dědictví břidlice, Lumír Moučka, eviduje, že do roku 1943 v okolí Velké Střelné zemřelo při těžbě šestapadesát lidí. Například v Raabových dolech mezi lety 1873 až 1888 přišlo o život hned šest horníků. Většinou se pod neštěstím podepsala neznalost a neopatrnost zaměstnanců dolu.

Obrovským problémem byly také průvaly spodní vody. Známá je tragická událost z roku 1891. Sedlák Franz Gebauer a bývalý majitel mlýna v Zálužném Augustin Mar založili jeden z nejmenších záluženských dolů, jenž byl pojmenován právě po nich. Během roku 1885 se do dolu provalila voda. Největší dopad měla právě na Gebauerův a Marův důl. Shodou okolností v době průvalu se v něm nacházeli i oba majitelé.

Zraněný Franz Gebauer s trvalými následky přežil, Augustin Mar také, ale nešťastný osud ho dostihl o šest let později. Nechtěl se smířit s tím, že by těžba byla zastavena, proto se snažil z dolu vodu odčerpat. V noci 3. března 1891 se tam vydal měřit vodní hladinu. Spadl však do vody a zranil se. Marně se pokoušel dostat ven a volat o pomoc. Utonul v pětasedmdesáti letech a stal se jedinou přímou obětí, která zemřela na následky spojené se spodní vodou.

Později byla v Zálužném vybudována kaplička zasvěcená Pražskému jezulátku. Stala se vzpomínkou na ty, kteří zemřeli v místních dolech. Po druhé světové válce výrazně stoupla bezpečnost a k žádnému dalšímu úmrtí nedošlo. Tedy za předpokladu, že bychom poslední oběť z roku 2003 nepřičítali přímo těžbě. V Dolu Carl pravidelně probíhaly cvičení důlních záchranářů. Jeden z nich se zde zřítil do osmdesátimetrové hloubky. Svým zraněním následně podlehl.

.

Cestou narazíte i na haldy, což jsou vlastně hromady navezené, převážně odpadové břidlice. Na snímku můžete vidět, jak to vypadá na tzv. Protější haldě. foto: František Moučka

Pověst o tom, jak se začala těžit břidlice

Na Vítkovsku se traduje pověst, která nabízí jednu z možností, jak se v této oblasti mohla začít těžit břidlice. Mezi Zálužným a Mokřinkami pod známým kopcem Moraberg rostl hustý les, kde žil ve svém příbytku chudý uhlíř. V průběhu jednoho letního večera přemýšlel o tom, jak by se mohl dostat ze své mizérie. Najednou se před ním objevil důlní skřítek, tzv. permoník, jenž byl dobře obeznámen s jeho životní situací a řekl mu, aby ho následoval.

Uhlíř si s sebou vzal i svého nejstaršího syna. Oba šli za světlem z permoníkovy lampičky. Po chvíli došli k jeskyni s modrými krápníky. Skřítek jim navrhl, že pokud z jeskyně vymetou ven všechno listí, bohatě se jim odmění. Učinili tak a na oplátku si mohli nalámat krápníky.

Druhý den ráno zjistili, že se proměnily ve zlato. Okamžitě se vydali zpět na ono místo, jenže jeskyni už nenašli. Nacházela se zde pouze zvláštní šedá skála. Zkoušeli se přes ni prolámat, jestli náhodou nenatrefí na jeskyň s krápníky, ale nestalo se tak. Přišli ovšem na to, že kámen ze skály se dá lámat na tenké plátky. Samozřejmě se jednalo o břidlici. Tímto materiálem si vyspravili dům a později ho začali prodávat i dalším lidem, na čemž zbohatli.

Petr Dušek

Autor: Redakce

8.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Řidič sk. B - mezinárodní doprava 30 000 Kč

Řidič sk. B Přijmeme řidiče sk. B na plachtovou dodávku do 3.5t po EU. Plat 20.000-35.000 Kč. Požadujeme: čistý TR, praxe 1 rok. CV zasílejte na e-mail.

Doprava a logistika - Řidič na rozvoz pizzy 25 000 Kč

Malá pizzerie na Praze 10, vyhlášená svými rozvozy, hledá šikovného řidiče na rozvoz pizzy. Malý a mladý kolektiv, příjemné prostředí, pravidelná výplata, personálka zdarma. Možnost dalších směn a případného postupu. Nutná základní znalost PC a mob. aplikací. Máme vlastní auta i aplikaci na rozvozy.

Gastronomie - Servírka-číšník 35.000 Kč 35 000 Kč

Restaurace se zaměřením na českou kuchyni na Praze 10-Hostivař přijme samostatnou kolegyni-kolegu s praxí v gastronomii. Pracovní doba krátký-dlouhý týden 10-22:30hod., nástup možný ihned, nebo po dohodě. Měsíční odměna od 35.000 Kč čistého.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí odbytu 50 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti zásobování a nákupu ECS Supply Manager Launch. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště: Zápská 1857, 250 01 Brandýs nad Labem, , Prvotní kontakt e-mailem: hr.cz@eur.bosal.com, , Upřesňující údaje:, - PP na dobu neurčitou, - zajištění, koordinace a implementace veškerých aspektů souvisejících s dodavatelským řetězcem OEM , projektů ve fázi náběhu do sériové výroby, , - zkušenosti s podobnou pozicí ve výrobní společnosti min. 5 let, automotive podmínkou, - praxi v oblasti logistiky podmínkou min. 5 let, - prokazatelné zkušenosti s řízením projektů, - znalosti v oblasti plánování, vstupní a výstupní kontroly , produktových struktur, kusovníků, řízení poptávky,., - vynikající znalost AJ, - MS Office (Word, Excel) na pokročilé úrovni, - analytické myšlení, orientace na výsledek, schopnost budovat a řídit tým, prezentační a komunikační , dovednosti, , Zaměstnanecké výhody:, - 5 týdnů dovolené, - stravenky, - další peněžité odměny dle kolektivní smlouvy. Pracoviště: Bosal čr, spol.s r.o. - sídlo brandýs n.labem, Zápská, č.p. 1857, 250 01 Brandýs n.Labem-St.Bol.1. Informace: Lucie Sýkorová, +420 778 530 700.


Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
13

Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenecký fond

Migrace přes Středozemní moře. Ilustrační foto.
6 9

Loď se 450 migranty přistála na Sicílii. Česko pomoc odmítlo

Vypravte se po stopách otce genetiky Mendela do srdce Moravy

Jeho jméno se zlatým písmem zapsalo do dějin vědeckého světa. Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky, autor základních zákonů dědičnosti, je díky svým výzkumům řazen k pilířům moderní vědy. Za svého života se, bohužel, nedočkal docenění své práce, v průběhu dvacátého století byly ale jeho objevy shledány převratnými.

Klaus junior nabídl prezidentskou vizi. ČSSD uvažuje o Středulovi

Nová volební kampaň začíná ve chvíli, kdy volby skončily. Osvědčená politologická poučka ovšem jako by v případě prezidentského klání neplatila. Po prvním triumfu Miloše Zemana zůstaly politické strany jako zkoprnělé a zdálo se, že se předem smířily s jeho desetiletým mandátem.

Lékařská komora: Ať je záchranka státní, stejně jako hasiči nebo policie

Stačí větší teroristický útok a nastane chaos, tvrdí Česká lékařská komora. Důvod: záchranky nemají jedno centrální velení, ale jsou roztříštěny do čtrnácti krajů. Komora proto navrhuje jejich sloučení. Česku by podle ní prospělo, kdyby byli záchranáři řízeni jednotně – tak jako policie nebo hasiči.

Světový titul slavil jako hráč, teď k němu Deschamps dovedl Francii jako kouč

Dal dohromady fungující celek plný mladičkých hvězd. Nepraktikoval žádný hurá fotbal, ale účinný systém, díky kterému slavili Francouzi vítezství na světovém šampionátu. Didier Deschamps se dočkal po dvaceti letech trofeje, tentokrát v jiné pozici. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT