„Jsou ve tvaru otočeného písmene U a poskytují pevnou oporu pro jakýkoliv typ jízdního kola bez rizika poškození kotoučových brzd nebo přehazovačky, namáhání ráfku a podobně," popsala mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Stojany na kolaNový stojan je pozinkovaný, vybavený zarážkou pro slepeckou hůl a je polepený kontrastními pásky pro lepší viditelnost. Stojan je pevně zabetonován v komunikaci a opatřen zarážkou proti vytržení. Svou konstrukcí by měl odolat běžným vandalským útokům.

Devět tisíc

„Rám kola lze se stojanem spojit ocelovým zámkem ve tvaru podkovy, který je i pro zloděje nejhůře překonatelný," podotkla Vojkovská.

Jak doplnila, instalace jednoho stojanového hnízda přijde na téměř devět tisíc korun bez DPH. Celkově má být v různých částech města jedenatřicet takových „hnízd". Zájem o ně zatím projevilo šestnáct městských obvodů.

„Nabídku odmítly Vítkovice, které si stojany tvaru ,U´ pořídily už v rámci rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad," doplnila Vojkovská s tím, že v nejbližší době budou další stojany instalovány například před poštou v Poštovní ulici v Moravské Ostravě, v Komenského sadech za Novou radnicí, na dětském hřišti v Keltičkově ulici, u Kulturního domu v Michálkovicích, u porubského úřadu a na Alšově náměstí v Porubě.