Nový superpočítač Salomon, 40. nejvýkonnější superpočítač na světě a 14. nejvýkonnější v Evropě, byl včera oficiálně spuštěn. Studenti Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava na něm už nyní vypočítávají nárazové testy sedaček regionálních vlaků. Pořizovací náklady Salomonu se vyšplhaly na dvě miliardy korun. V Národním superpočítačovém centru, kde je Salomon umístěn, tak vzniknou nová odborná pracovní místa.

Salomon v číslech40 - Salomon je 40. nejvýkonnější superpočítač na světě.

14 - V rámci Evropy je 14. nejvýkonnější superpočítač.

90 - Výkon je srovnatelný s výkonem 90 tisíc běžných notebooků.

100 - Sto milionů korun je částka potřebná pro zajištění ročního chodu Národního superpočítačového centra IT4Innovations.

Co dokáže vyřešit

„Se studenty Vysoké školy báňské spolupracujeme na mezinárodních projektech. Spolupracujeme především s fakultou elektrotechniky a informatiky a potom s fakultou strojní. Například nyní studenti počítají crash testy pro sedačky regionálních vlaků," popsal jednu z činností Salomonu ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Palkovič.

Mezi další výzkumné projekty, které by měl nejvýkonnější český superpočítač vyřešit, patří nádorová terapie spojená se šířením ultrazvukových vln lidským tělem, návrh léčiv a výpočty protipovodňových opatření.

Sto milionů korun

Provoz superpočítačového centra vyjde ročně na 100 milionů korun. Jen obsluhu nejnovějšího superpočítače Salomonu zajišťuje 15 až 20 pracovníků.

Aby špičkový nástroj byl opravdu špičkový a přínosný pro průmysl i ekonomiku z hlediska výkonu, je třeba také jeho „větší" údržba co dva tři roky.

Jeden z nejvýkonnějších superpočítačů na světě byl oficiálně spuštěn na VŠB-Technické univerzitě Ostrava.

„Superpočítač nám umožní provozovat a realizovat úlohy, které se jinak nedají vypočítat, a to je nesmírně důležité, protože jsme se tak stali velmocí v počítání. Vysoká škola báňská svými superpočítači pozvedla moravskoslezský region na světovou mapu výzkumných center. Do regionu přilákala experty ze zahraničí a posílila spolupráci jak s českými, tak zahraničními výzkumnými institucemi," vysvětlil rektor VŠB-TU Ostrava Ivo Vondrák.

V Národním superpočítačovém centru IT4Innovations při VŠB-TU Ostrava jsou nyní dva superpočítače. Anselm, který nese název po prvním hlubinném dole na severu Moravy, už „nestačil" počítat všechny kvalitní vědecké projekty, proto pořízení nového 20krát výkonnějšího superpočítače Salomon, jehož výkon se dá přirovnat k výkonu asi 90 tisíc notebooků, je podle slov rektora VŠB-TU Ostrava Ivo Vondráka významný krok pro Ostravu i celou Českou republiku.