Téměř 900 tisíc korun hodlají letos investovat Bílovečtí do úprav domu kultury. „Ve velkém sále domu kultury necháme repasovat původní lustry a upravit mechanismus jejich zavěšení tak, aby splňoval platné normy a zároveň aby se při pravidelné údržbě dalo s těmito osvětlovacími tělesy manipulovat," uvedla Marie Velká, vedoucí odboru kultury a sportu Městského úřadu Bílovec. Podle ní například pouhá výměna žárovek v lustrech přinášela poměrně velké komplikace, neboť kvůli ní bylo nutné postavit lešení. Nový mechanismus umožní lustry spouštět.

Dalším předmětem „revitalizace" bude hlavní elektrický rozvaděč, který již dosloužil. „Zařízení bylo posouzeno jako zastaralé a poškozené a odborníci při jeho revizi jednoznačně doporučili jeho kompletní výměnu," pokračovala Marie Velká.

Ta také sdělila, že město by chtělo v úpravách domu kultury pokračovat i v budoucnu, veškeré investice však budou záležet na tom, jak bude vypadat rozpočet na následující rok. „Snažíme se kulturní dům vylepšovat alespoň po částech," poznamenala Marie Velká a doplnila, že poslední větší rekonstrukce v objektu se uskutečnily v roce 2006. Tehdy se opravy týkaly jevištního osvětlení, výměny parketu ve velkém sále, úprav toalet a vybudování bezbariérového přístupu, včetně WC pro vozíčkáře. Od roku 2012 nechává město postupně vyměňovat okna ve vinárně, restauraci a v malém sále.

Původně to byla tělocvična

Město Bílovec provozuje kulturní dům zhruba deset let. Dnešní kulturní dům postavili tehdejší obyvatelé Bílovce v roce 1929 původně jako tělocvičnu. Nesla jméno sportovního činitele Jahna. V roce 1946 ale čeští bílovečtí obyvatelé tuto německou tělocvičnu zcela vydrancovali, upravili a změnili název objektu na Národní dům, později Dům osvěty nebo Městské kulturní středisko (MKS). MKS provozovala „kulturák" jako příspěvková organizace až do roku 2003. Poté jej převzalo město a jeho provozovatelem se stal odbor kultury a sportu.

„Zařízení hojně využívá veřejnost nejen z důvodu pořádání kulturních akcí. V objektu jsou prostory vhodné pro konání rodinných oslav a setkání, firemních večírků a školení. V sousedství se nachází sportovní areál, který s tímto domem vytváří ucelený komplex pro volný čas a sportovní vyžití," uzavřela Marie Velká.