Řeší rodinné potyčky i hospodské rvačky. Často jsou první na místech trestných činů a v jejich rukou díky rychlému zásahu skončila řada překvapených pachatelů od zlodějů přes násilníky až po sexuální delikventy. Takoví jsou příslušníci oddělení hlídkové služby ostravské policie. I díky nim kriminalita v moravskoslezské metropoli postupně klesá.

V současné době slouží v řadách hlídkové služby 107 policistů, což je o třiašedesát více než v roce 2012, kdy tento útvar začal po transformaci fungovat. Jeho hlavním úkolem je co nejrychlejší výjezd na tísňová volání.

Policisté hlídkové služby mají ve své výbavě i taser, což je zbraň, která vystřelenými elektrodami paralyzuje nervovou soustavu pachatele.

Zatímco ještě před několika roky lidé čekali na policisty deset, dvacet i více minut, nyní by se měl člověk po telefonátu na tísňovou linku dočkat pomoci do pěti minut.

„Zažil jsem dřívější i současnou dobu. Oproti předchozím rokům se to zlepšuje, což je dobře. Mám z toho dobrý pocit, a to nejen jako policista. Mám rodinu a vím, že když nebudu doma, a něco se stane, tak tam nejpozději do pěti minut přijede hlídka a vyřeší to," řekl příslušník oddělení hlídkové služby (OHS) David Pukan (37 let), který v řadách policie slouží od roku 2004.

Nonstop

„Ty dojezdové časy byly kdysi dlouhé, což vyvolávalo oprávněnou kritiku. Situace byla neúnosná," uvedl ředitel ostravské policie René Dočekal s tím, že po reorganizaci a náboru nových policistů došlo k výraznému zlepšení. „Nyní od okamžiku, kdy někdo zavolá na tísňovou linku, je do pěti minut na místě minimálně jedna hlídka," řekl René Dočekal.

V současné době je v Ostravě připraveno zasáhnout v kteroukoliv denní dobu pět dvoučlenných speciálně vybavených autohlídek hlídkové služby. „Od září chci, aby se počet hlídek, které nepřetržitě operují v terénu, zvýšil na šest až sedm. Optimálně si představuji sedm až osm hlídek," uvedl René Dočekal, podle kterého se rychlost dojezdu odrazila i na zvýšeném počtu zadržených pachatelů. „A pachatelé si to začali uvědomovat. Došlo jim, že to, co si mohli kdysi dovolit, jinak už dneska jen tak lehce neprojde," doplnil René Dočekal.

Účinný taser

Policisté hlídkové služby mají ve své výbavě i taser, což je zbraň, která vystřelenými elektrodami paralyzuje nervovou soustavu pachatele.

Policisté hlídkové služby mají speciální vybavení – mimo jiné nosí neprůstřelnou vestu, ve výbavě mají útočný nůž a pistoli, jejíž součástí je svítilna.

Sáhnout mohou také po samopalu či taseru, což je zbraň, která vystřelenými elektrodami paralyzuje nervovou soustavu pachatele.

„Je to novinka. Taser používáme od dubna. V rámci školení si ho na sobě vyzkoušeli i samotní policisté, aby poznali, jak působí," řekl velitel oddělení hlídkové služby Jiří Hubert.

„Je to opravdu účinná zbraň. Má padesát tisíc voltů a dostřel přes sedm metrů. Je tam i zaměření. Po zásahu jsem se svalil jako pytel. Nebyl jsem schopen vůbec nic udělat. Člověk je vysílený, jako by běžel maraton," potvrdil David Pukan.

Ostravští policisté taser zatím použili dvakrát. „Jednou to bylo přiložení na tělo, podruhé při konfliktu dvou rodin na ulici. Po příjezdu byla napadena policistka. Taser jsme použili proti dvoumetrovému chlapovi, který šel hned k zemi," doplnil velitel oddělení Jiří Hubert s tím, že policisté hlídkové služby měsíčně absolvují 850 až 900 výjezdů na tísňová volání.

„Jsou to například výtržnosti, hospodské rvačky, napadení mezi druhy, ale i závažnější případy. S kolegou jsme například vyjížděli k pokusu o znásilnění. Informace byla velmi rychle předána a díky souhře a spolupráci s operačním střediskem a dalšími útvary byl pachatel zanedlouho zadržen," uzavřel David Pukan.