Mít v obci technické služby není zase tak častým jevem. Daniel Havlík o jejich zavedení uvažoval už asi před dvěma nebo třemi lety. Až nyní se však daly věci do pohybu.

„Přece jenom jsme poměrně rozsáhlou obcí. Chtěli jsme našim občanům nabídnout tyto služby, využít šikovnosti naší technické čety a také velkého vozového parku," vysvětloval ludgeřovický starosta Daniel Havlík a ještě pokračoval: „Problém byl v tom, že jako obec nemůžeme podnikat. Právě z tohoto důvodu jsme usoudili, že bude nejlepší, když založíme společnost s ručeným omezeným, která bude spadat pod obec."

Ludgeřovice se hodně inspirovaly modelem, jenž funguje v Bolaticích anebo i v sousedním Hlučíně. Zde se také technické služby provozují. „V brzké době se sejdu s bolatickým starostou Herbertem Paverou, protože bych se rád podíval na to, jakým způsobem to v Bolaticích funguje. Prohlédl si zakládací listiny a jiné nezbytné náležitosti, které se vznikem technických služeb souvisí," poznamenal dále.

Vznik této společnosti v Ludgeřovicích kvitují. Zavedení Technických služeb se totiž ukázalo jako nevyhnutelné. „Ohlas veřejnosti je dobrý. Předpokládám, že na červnovém zasedání zastupitelstva dostanou technické služby definitivní zelenou. I samotní zastupitelé jsou pro. O celé věci je prakticky rozhodnuto," uvedl Daniel Havlík.

Založit technické služby v obci podle něho není vůbec jednoduchou záležitostí. TS sice nabídnou široké spektrum služeb, ale na druhou stranu je jim třeba udělat i dobré zázemí. „Musí se toho zařídit skutečně hodně. Vyčlenit areál, kde budou sídlit., vybrat ředitele a tak dále," přiznal ludgeřovický starosta.

Výbornou zprávou je i to, že vzniknou nová pracovní místa: „Ze začátku to bude asi jen pár jednotek. S postupem času však přibudou další. Technické služby budou provádět úklid a údržbu komunikací. Na starosti dostanou například také kanalizaci. Bude nutné vybrat obsluhu sběrného dvoru a mohl bych pokračovat."

Petr Dušek