Klid ve spícím městečku občas naruší prý jen skupinka Romů, která odsud odnáší kov do sběru. Vítejte v Jánských Koupelích! V někdejším luxusním a oblíbeném lázeňském centru. Těžko říct, kdo nese za katastrofální stav bývalých proslulých lázní vinu. Jisté je jen jedno – na opravu historicky cenných budov nejsou peníze.

Lázeňský dům postavil roku 1812 majitel panství Jan Tenczina, ale lesk jim dodal hlavně další majitel, hrabě Camillo Razumovský. Jeden pramen nese jméno jeho manželky Marie. Pramen Pavla má zase jméno po dceři jiného majitele, Felixe Arze. Oba prameny byly vybudovány u hlavní budovy a volný přístup umožňoval veřejnosti pití léčivé kyselky v libovolném množství.

.

Ta samá budova o století později. Rozbitá okna, za kterými vidíte suť na podlaze, po které se kdysi procházeli lidé ze všech koutů světa. foto: Deník/Klára Jarošová

Železité minerální prameny se v minulosti osvědčily při léčbě chudokrevnosti a poruch látkové výměny, uhličité koupele měly blahodárný vliv na choroby srdce, uplatnily se také při léčbě revmatismu, neurastenie, nespavosti i gynekologických potíží. Ve válečném období sloužil lázeňský areál Němcům jako zajatecký tábor pro vysoké důstojníky Spojenců a v padesátých letech se objekty staly jednou z největších československých odborářských zotavoven.

Úpadek celého lázeňského areálu začal hned po roce 1989 a za několik let byly lázně už zcela zdevastované. Na lepší časy se blýsklo, když je v roce 2003 koupila společnost Baneba s. r. o.

.

Budovy v Jánských jsou dnes na rozpadnutí, kdysi pečlivě udržovaná zeleň dnes připomíná spíše prales.

Zdevastované Jánské lákají turisty

Jan Netal spolu s Danielem a Miroslavem Bahenskými měli s bývalými lázněmi velké plány. Mimo jiné zde měly vyrůst wellness centrum, golfové hřiště a nadále se mělo léčit pomocí železitých pramenů. Projekt měl prakticky jedinou trhlinu, která mu ale ve finále zlomila vaz – chyběl movitý investor.

„Naše firma byla do projektu schopna investovat sedmdesát milionů, stejnou částku by tvořily také dotace z fondu Evropské unie. Jen na opravu je ale nutná miliarda a vzhledem k tomu, že se nám do tříměsíční lhůty nepodařilo získat investora, nebyla nám přiklepnuta ani dotace," svěřil se spolumajitel firmy Baneba s. r. o. Jan Netal.

.

Oprýskaná a posprejovaná omítka, vybitá okna, suť před budovou. Vítejte v Jánských Koupelích.

A tak lázně začaly upadat, čemuž pomáhá místní skupinka vandalů, Romů, kteří zde kradou železo do sběru, a dětí, jež si sem chodí hrát. Mezitím se firma Baneba snaží objekt prodat – marně. „Za dobu, co Jánské vlastní tato společnost, jsem byl lázně ukázat zhruba třiceti zájemcům. Bez výsledků," uvedl starosta obce Staré Těchanovice Luděk Kozák.

Zároveň ale dodal, že i přesto to sem táhne turisty a chodí se na zdevastovaný objekt dívat jako na raritu. Kupce většinou odradí fakt, že Jánské Koupele jsou kulturní památka, a obávají se, že by z toho pro ně plynuly povinnosti. „Taky to nechci prodat někomu se spekulativním záměrem. Vždy chci vidět peníze, které má určené na rekonstrukci. A na tom to většinou padá," upozornil Jan Netal s tím, že mu na osudu Jánských Koupelí opravdu záleží.

.

Jánské Koupele kdysi byly jedny z nevyhledávanějších lázní v České republice.

Možná se blýskne ale na lepší časy. Jan Netal má totiž plán. „Pakliže neseženu v nejbližší době kupce, většinu podílu bych věnoval obcím na Vítkovsku. Měly by tak větší možnost získat dotaci a dát lázně do pořádku," plánuje Jan Netal. Svůj záměr by měl ale pokud možno urychlit.

Při naší návštěvě minulou středu už ze zašlého lesku lázní mnoho nezbývalo. A jak před nedávnem situaci glosoval ředitel Slezského divadla v Opavě Jindřich Pasker, měli by se sem vydat filmaři. Ušetřili by totiž za kulisy do hororu.

.

Na většině budov není patrný jen zub času, ale taky ruka vandalů.

Historie Jánských Koupelí ve fotografii

Dobře si tyto fotografie prohlédněte. Je na nich zmizelý svět. Svět luxusu, bohatých prosperujících lázní v srdci krásné přírody a svět hostů, kteří se sem přijížděli léčit, odpočívat a prodlužovat si život.

Jak se však zdá, Jánským Koupelím už život neprodlouží nikdo a nic, natož aby se jim vrátil původní lesk. Rozdrolí se, zaniknou, milosrdná příroda je nechá zarůst. Dopadnou jako zmizelé vesnice v pohraničí a na jejich existenci bude maximálně upozorňovat cedule na okraji lesa. Zdá se vám to jako příliš černý scénář, který se nevyplní? Kéž byste měli pravdu.

Jánské Koupele jsou pro naši redakci tak trochu srdeční záležitost, věnujeme se jim už velmi dlouhý čas. Prakticky od doby, kdy se o ně po roce 1989 začal soudit český stát s odboráři. Soud se táhl, ani jedna strana nechtěla ustoupit, a lázně chátraly. Na výsledek se můžete jet podívat přímo na místo, jejich slávu a noblesu však uvidíte už pouze zde.

.

.

.

.

.

.

.

.