„Samozřejmě mám z postupu velkou radost. Soupeř je ale těžký. Osobně se známe a navzájem jsme si k výsledkům poblahopřáli," nechala se slyšet Janáčková spoléhající na své zkušenosti bývalé senátorky.

Ověřila jsem si, že se tato politická činnost dá zastat i při starostování. Nemusím se rozkoukávat, dobře znám podmínky a mohu hned začít pracovat pro lidi," pokračovala Janáčková s tím, že má určité návrhy, které by ráda zapracovala do zákonů (a to v bezpečností i sociální oblasti; konkrétně třeba boj se zneužíváním sociálních dávek).

Všechny články na téma
Volby 2016 v MS kraji najdete zde

Zdeněk Nytra Deníku sdělil, že po sečtení výsledků zažil menší šok.

„Chtěl jsem pochopitelně uspět, ale ta podpora je pro mne překvapivá. A taky zavazující. Přiznám se, že v sobotu v poledne bych se na druhé místo netipoval. Teď jdu do druhého kola a bude to kdo z koho. S protikandidátkou se znám, beru ji za svého největšího soupeře," konstatoval Nytra.

K účasti v senátních volbách oba postupující (kromě poděkování za podporu) uvedli, že jim nepřipadá neobvyklá. „Druhé kolo není tolik atraktivní. Tedy, pro voliče. My, kandidáti, se můžeme modlit, aby lidé přišli a dokázali rozhodnout," tvrdila Janáčková. „Spousta lidí už propásla šanci alespoň v prvopočátku něco ovlivnit," doplnil Nytra.

Janáčková: lidé zvolili ty, s nimiž nemají zkušenostiHnutí Nezávislí, v jehož čele stojí výrazná starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková, získali v minulých krajských volbách bezmála šest procent hlasů a měli tak v uplynulých čtyřech letech pět krajských zastupitelů. Svůj výsledek ale tentokrát nezopakovali. Nyní je volily necelé tři procenta lidí. Janáčková sledovala výsledky voleb v klidu na své chatě na horách.
„Výsledek voleb mě mrzí. Myslím, že jsme pracovali v zastupitelstvu kraje v opozici dobře. Nicméně občané to nechtěli akceptovat a zvolili si kandidáty, s nimiž nemají žádné zkušenosti. Jsem zvědavá, jak pod vedením těchto lidí bude kraj fungovat. Nějak asi jo, s tím se nedá nic dělat," konstatovala Janáčková. Těšit ji může aspoň to, že postoupila do druhé kola senátních voleb, když v obvodu Ostrava-město vyhrála. „Z tohoto úspěchu mám radost. Těším se na férový duel se Zdeňkem Nytrou," dodala. (map)

Rozšířené volební zpravodajství přineseme v pondělním tištěném vydání Deníku!

Redaktoři Deníku sledovali volební dění v celém Moravskoslezském kraji již od pátečního odpoledne:

Online reportáž