Uklízet se bude cyklostezka, Rezavka i Polanecký les

Také ostravští ochránci přírody se zapojí o víkendu do kampaně Ukliďme svět.

Dobrovolníci z řad veřejnosti budou moci uklízet v několika lokalitách většinou chráněných přírodních územích a rezervacích, například v Polaneckém lese, v Rezavce, v Polanecké nivě u polaneckých rybníků, na vodním toku Zábřežka nebo na cyklostezce na trase Svinov Bečkárna.

„Zejména při pravidelném úklidu břehů řeky Zábřežky nacházíme úlovky skutečně nebývalé televize, součástky automobilu, kufry a dokonce i válenda. Přitom sběrný dvůr v Zábřehu, kde se tyto věci bezplatně dají uložit, je vzdálen přibližně jeden kilometr od místa, kde jsme tyto věci objevili," řekl Lukáš Fiala ze základní organizace Českého svazu ochránců přírody Alces.

Vedle členů ZO ČSOP Alces se akce zúčastňuje pravidelně také veřejnost, myslivci ze Svinova, pracovníci CHKO Poodří i školáci.

„Od letošního roku probíhá akce ve spolupráci s projektem Ukliďme Česko. OZO Ostrava nám poskytne pytle na separovaný odpad, zajistí kontejnery pro odvoz na skládku, větší část je ovšem vytříděná na místě a do sběrných dvorů jsou odvezeny plasty a sklo k další recyklaci," dodal Fiala. 

Kde se bude uklízetSOBOTA 16. DUBNA - úklid cyklostezky Svinov Bečkárna. Sraz v 9 hodin u radnice ve Svinově (kontakt: L. Hrušková, tel.: 604 120 541)
SOBOTA 16. DUBNA - úklid přírodní rezervace Rezavka. Sraz v 9 hodin u McDonadl v Ostravě-Zábřehu (kontakt: L. Fiala, tel.: 604 706 233)
SOBOTA 16. DUBNA - úklid přírodní rezervace Polanecký les. Sraz v 9 hodin na zastávce MHD č. 46 Kovošrot (kontakt: Myslivecké sdružení Ostrava-Svinov, K. Malik, tel.: 604 604 722)
SOBOTA 16. DUBNA - úklid vodního toku Zábřežka. Sraz v 9 hodin na zastávce MHD Pískové doly (kontakt: I. Weissová, tel.: 775 168 416)
NEDĚLE 17. DUBNA - úklid národní přírodní rezervace Polanecká niva. Sraz v 9 hodin na zastávce MHD Dolní Polanka (kontakt: J. Mayer, tel.: 733 726 250).

Den pro slony a oslavy Rashmi

Pracovníci ostravské zoo oslaví půlkulaté výročí sloní samičky Rashmi během akce Den pro slony.

Ta se bude konat zítra od 13 hodin v pavilonu slonů.

„V rámci něj si připomeneme pět let života sloní samičky Rashmi, která se v ostravské zoo narodila 12. dubna 2011. Návštěvníci se dozví, jaká je aktuální částka na sbírkovém kontě, a následovat bude i komentované krmení slonů," přiblížila akci mluvčí zoo Šárka Nováková.

Více informací zájemci naleznou přímo na webu ostravské zoo.

Třetí ročník Night Run 

Ostrava, Hradec Králové, Brno, Most, Praha, Plzeň, Olomouc a České Budějovice opět v průběhu roku přivítají běžecký seriál Night Run 2016. Zájem o něj je obrovský a organizátoři registrují tisíce přihlášených běžců, kteří si chtějí užít atmosféru nočního běhání.

V Ostravě se akce uskuteční už v sobotu 16. dubna 2016 na Masarykově náměstí a nabídne účastníkům výběr ze čtyř vložených závodů. „Jako první odstartují dětské závody RWE Kids Cup. Podle počtu dětí daruje RWE Nadačnímu fondu Kapky naděje finanční částku. Děti také mohou pomoci Kapce naděje koupí trička Běh s kapkou," řekl za organizátory Vlastislav Bucek.

Další novinkou bude i neměřený BOSCH Family run pro rodiče s dětmi jako ochutnávku velkých závodů pro dospěláky. Trať bude dlouhá dva kilometry a každý účastník dostane tričko závodu a medaili. Tento závod odstartuje hned po dětských závodech.

Po rodinném běhu BOSCH Family run odstartuje charitativní závodní AVON běh na pět kilometrů. Částku 100 korun z každého startovného z tohoto závodů poputuje na konto AVON boj proti rakovině prsu. Start tohoto závodu je vždy plánován hodinu před startem desetikilometrového závodu Night Run, který se běží na dva okruhy a startuje v 21 hodin. Na oba závody je povinná čelová svítilna.

„Dále pořadatelé akce přidali závod s názvem #Blog Run, který je se svou speciální kategorií zaměřen na bloggerky a youtuberky, které budou závodit jak v blogu tak v běhu na pět kilometrů v rámci AVON běhu," doplnil Bucek.

Více informací a přihlášky najdete na stránkách www.mynightrun.com

Po schodech na věž a komentovaná procházka městem

U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel připravil Ostravský informační servis ve dnech 16. a 17. dubna 2016 0akci s názvem Víkend na Vyhlídkové věži. Zájemci budou moci v každou celou hodinu od 9 do 17 hodin vystoupat nebo vyjet na radniční věž. „Návštěvníci se tentokrát budou moci rozhodnout, zda se budou chtít na vyhlídkový ochoz dostat výtahem, či si s námi vyšlápnout po 293 schodech. Odměnou jim bude nejen výklad průvodce, ale také nahlédnutí do běžně nepřístupných prostor, kde uvidí například 16 šroubů, které drží 51m dlouhou věž nebo se podívat na věžní hodiny, řízené rádiovým signálem z Frankfurtu nad Mohanem," zve na netradiční zážitek průvodkyně Jana Kovářová.

Kromě výkladu o historii stavby nebo technických parametrech věže, se příchozí mohou těšit na nákresy návrhů nebo fotografie z výstavby největší a nejvyšší radnice České republiky. Vstupné je 50 korun pro dospělé a 40 korun pro děti, studeny či seniory.

Na neděli 17. dubna 2016 připravil Ostravský informační servis (OIS) komentovanou prohlídku centrem města a vychutnat si atmosféru Ostravy 19. století. Tato prohlídka je v nabídce OIS zcela nová.

„Ostrava je velice proměnlivé město, a právě 19. století znamenalo pro naše město jedno z nejpřevratnějších vůbec, z poklidného malého města, se začalo stávat velkoměsto stejně jako z okolních vsí, které se postupně k městu připojily. Začalo se dolovat, postavily se Vítkovické železárny a díky migraci se zaznamenal nebývalý nárůst počtu obyvatel. Společnost města byla na přelomu 19. a 20. století konglomerátem lidí nejrůznějšího původu, sociálního statutu, národnosti, jazyka, vyznání, ale také nejrůznějších očekávání. Před první světovou válkou byl pouze každý osmnáctý obyvatel Ostravy člověkem místního původu. Prohlídka účastníky seznámí s různými obyvateli Ostravy, povoláními které se dnes již nevyskytují jako ranhojič, fyzikus i jak se v tehdejší době žilo továrníkům, lékařům, učitelům, starostům nebo štajgrům," osvětluje tehdejší průvodkyně Sylva Burgertová.

Vstupné je 80 korun pro dospělé a 50 korun pro děti, studenty a seniory, platí se v 6. patře Nové radnice.

Pokud nechcete, aby vám unikaly podobné akce Ostravského informačního servisu, stačí na e-mail pruvodce@ostravainfo.cz napsat prázdnou zprávu s předmětem „Pozvánka na komentované prohlídky" a o všech akcích budete včas informováni.

V Porubě startují farmářské trhy

Na Hlavní třídě u kruhového objezdu v Ostravě-Porubě o víkendu startují tradiční Porubské trhy. Lidé tam nakoupí čerstvé potraviny a rukodělné výrobky.

„Zájemci si budou moci vybrat například z nabídky čerstvého ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, uzenin, pečiva nebo koření, a to přímo od regionálních výrobců, pěstitelů nebo chovatelů," uvedl starosta Poruby Petr Mihálik.

První letošní trhy se konají už zítra od 7 do 12 hodin. Další budou následovat každou druhou sobotu. 

Projížďky historickými trolejbusy

Dopravní podnik Ostrava zve na projížďku historickými trolejbusy a autobusy, která je na programu zítra u příležitosti Dne evropského dědictví.

Odjezdy jsou z hlavního vlakového nádraží v Ostravě mezi 8.18 až 16.18 hodinou vždy s dvouhodinovým rozestupem tak, aby (s výjimkou posledního spoje) jízda přímo navazovala na prohlídku areálu Dolu Michal v Michálkovicích, kde je konečná stanice. Cestující historickými vozidly navíc mají do areálu snížené vstupné za 60 korun.

V opačném směru jsou odjezdy naplánovány ze zastávky Michálkovice vždy v celou hodinu mezi 9. až 17. hodinou opět s dvouhodinovým rozestupem. Dospělí za projížďku zaplatí 30 korun, děti do 15 let polovinu. 

Závody ve skautské všestrannosti

V ostravské zoologické zahradě se v sobotu 16. dubna 2016 uskuteční závody vlčat a světlušek (1. až 5. třída) ve skautské všestrannosti. Soutěžit bude více než 35 dětských hlídek. Závody začnou od 9.30 hodin a soutěžící porovnají síly v praktických i vědomostních úkolech.

Také neděle 17. dubna 2016 se ponese v duchu skautingu, protože se uskuteční Skautský den v Zoo Ostrava. Rodiny s dětmi mohou při procházce zahradou narazit na jednotlivá stanoviště z předchozího dne, která pro děti připravili ostravští skauti. Zde budou probíhat různé soutěže, v nichž si malí i velcí budou moci prověřit své dovednosti i znalosti. Akci spolupořádá skautské středisko Stará Bělá.

Zumba maraton podpoří nemocné

Městská nemocnice Ostrava se stala partnerem charitativní akce s názvem Pomáháme srdcem v boji proti rakovině prsu, jejíž 4. ročník se uskuteční zítra od 15 hodin v Kulturním domě města Mošnov.

Během akce se na pódiu vystřídá šest instruktorů zumby a kromě jarního protažení těl má akce přispět také dobré věci vybrané vstupné totiž poputuje na konto iniciativy AVON proti rakovině prsu.

Akci je možné podpořit nejen návštěvou a tancem, ale také zakoupením takzvané „přispěnky" kartičky v hodnotě 50 nebo 100 korun, jejíž výtěžek také poputuje na dobrou věc.

Další informace o akci najdete na stránkách www.pomahamesrdcem.cz a zdravaprsa.cz. V případě zájmu o zakoupení vstupenky či „přispěnky" lze kontaktovat organizátorku akce Terezu Stachovou (tel.: 733 700 222, mail: tereza@pomahamesrdcem.cz). 

Z OKOLÍ OSTRAVY 

Havířov: Motorkáři v neděli zahájí sezonu

První společnou vyjížďkou z Havířova do Dobré zahájí motorkáři letošní sezonu. Pokud nebude v neděli pršet, projede Havířovem opět dlouhá kolona motocyklů. Motorkáři se sjedou v 10 hodin na parkovišti u Tesca, odkud pak vyrazí skrz město do Dobré na Frýdecko-Místecku. Tam na ně čeká další program, včetně slavnostního žehnání motocyklům. Zájemci si mohou přijít motorky prohlédnout buď přímo na parkoviště, nebo počkat na průjezd kolony. 

Dolní Benešov: Zahrají Tublatanka a Limetal

V kulturním domě v Dolním Benešově vystoupí zítra na dvojkoncertu kapely Tublatanka a Limetal. V 19 hodin zahájí program slovenská Tublatanka, která těší fanoušky už třiatřicet let a stala se v Československu legendou. Své aktivity neukončila ani po rozpadu státu. Hard rocková skupina Limetal vznikla rozpadem dříve populární kapely Citron a má za sebou teprve roční koncertování v sestavě Vašek Vlasák (baskytara), Jindra Kvita s Jardou Bartoněm (kytara) a Radim Pařízek. 

Studénka: Koncert nabídne pořádný rockový nářez

Už zítra zavítá do Studénky skupina AC/CZ, kritiky označovaná jako nejlepší AC/DC revivalová kapela v České republice, a to v rámci své koncertní šňůry Do pekel tour 2016. Jejich předskokanem bude mladá tříčlenná rocková kapela Nevím z Pustějova. Milovníci rocku se tak mohou těšit na více než dvouhodinové vystoupení, které nabídne nejznámější hity této světové ikony hudební scény. Začátek koncertu je ve 20 hodin. Vstupné se pohybuje od 80 korun, v předprodeji až do 120 korun. 

Sovinec: Příběhy a pikantní pověsti z kláštera

Během víkendu 16. a 17. dubna se na hradě Sovinci na Rýmařovsku uskteční akce s názvem Útěk z řádu pikantní povídky a příběhy z kláštera při pálení čarodějnic. Návštěvníkům se představí šermířské skupiny Bibus Spiritus, Taurus a Lucius. Dětem zahraje své pohádky loutkové divadlo Kašpárek na cestách. V prostorách hradu budou k vidění ukázky historických řemesel, draví ptáci a další zajímavosti. Hrad bude po oba dny otevřen v době od 9.10 až do 18 hodin.(ot)