Den dráhy na Osoblažce v sobotu 22. června bude provázet jedna nenápadná událost, která je ale z pohledu obce Třemešná a možná i pro přátele úzkokolejky velkým vítězstvím. Obecnímu úřadu v Třemešné se po dvou letech marných bojů s úředním šimlem konečně podařilo od Českých drah získat klíče od nádražních toalet.

„Nádražní toalety jsou v Třemešné zamčené už několik let. Jsou mimo provoz od té doby, co trať Jindřichov - Krnov přešla na automatizovaný systém řízení provozu a nádraží Třemešná ve Slezsku přišlo o výpravčího a o svou stálou posádku," ohlédl se do minulosti starosta Třemešné Rostislav Kocián, který zamčené nádražní WC vnímal jako mezinárodní ostudu, protože historické vlaky na úzkokolejce přilákaly celé výpravy železničních fanoušků z Polska, Slovenska, Německa a Rakouska.

Navíc při různých slavnostech na nádraží v Třemešné vyhrávala hudba, cestující bavily různé atrakce a v občerstvovacích vagonech Slezských zemských drah se běžně čepuje pivo a podává nealko.

Válka o klíče

Na první pohled se zdá, že zapůjčení klíčů od WC musí být pro České dráhy banalita, zvlášť když je obec ověřený seriózní partner. Bohužel se ukázalo, že nádražní toalety jsou téměř neřešitelný administrativní problém.

„Válčili jsme s Českými drahami o klíče od WC celé dva roky. Pro tento byrokratický moloch je jednodušší svůj nepotřebný nevyužitý majetek zamknout a nechat chátrat než ho někomu prodat, darovat, svěřit nebo pronajmout. Místní železničáři by nám samozřejmě moc rádi vyšli vstříc, ale o tom, komu můžou svěřit klíče od WC, se rozhoduje v Olomouci, a to ještě za předpokladu, že tam část svých pravomocí deleguje Praha, která ve všem musí mít poslední slovo," popsal komplikovaný proces starosta Kocián, pro kterého jsou klíče od toalet velkým vítězstvím.

Veškerou zodpovědnost za případné škody na sebe vzala obec Třemešná, takže toalety budou odemčené jen o víkendech, kdy se zde konají historické jízdy parního vlaku.

„Po těch letech, co byly toalety odstavené a ponechané svému osudu, bylo nejdřív nutné udělat důkladnou revizi a postarat se o bezporuchový provoz," dodal starosta Kocián s tím, že obec Třemešná usiluje také o další prostory v nevyužitých nádražních budovách ČD, aby se oživily a rozšířily zázemí a atrakce pro cestující.

Den dráhy

Již od roku 2002 se na konci června odehrává na Osoblažce Den dráhy. Ten je vlastně slavnostním zahájením pravidelných víkendových jízd parních vlaků Slezských zemských drah, které budou probíhat na Osoblažce celé prázdniny.

A co nás čeká 22. června v rámci Dne dráhy a výročí 115 let od zahájení provozu na Osoblažce?

Jízdu parním vláčkem z Třemešné do Osoblahy a zpět bude provázet revizor ČSD, aby zkontroloval, zdali je vše v pořádku. Protože se očekává velký zájem veřejnosti, poprvé bude také možné rezervovat si místo v tomto parním vlaku. V Osoblaze bude otevřena pro exkurze výtopna s možností prohlídky motorové lokomotivy Českých drah. Pro děti bude v Osoblaze připravena možnost svezení na poníkovi.

Osoblažské hudební léto

V areálu osoblažského koupaliště se v sobotu koná hudební festival Osoblažské hudební léto a oslavy 780 let založení Osoblahy. V rámci spolupráce s Mikroregionem Osoblažsko mají cestující z parního vláčku vstup na tento festival zdarma. V poledne zde zahájí festival seskoky parašutistů, vystoupení polského tanečního souboru Halas.

Hlavním letošním trhákem je koncert skupiny Mňága a Žďorp. Pro ty, kteří nepřijedou parním vlakem, je vstupné 12 korun, mládež do 15 let má vstup zdarma.