Hazard je v Ostravě poměrně často skloňované slovo. Vyhláška, která by jej měla ve městě vytlačit jen do některých ulic či domů, se připravuje několik let. Před prázdninami, když se užuž zdálo, že jejímu schválení nestojí nic v cestě, ji zastupitelé města opět odložili. A navíc začali hovořit o nulové variantě, takže se vše vrací na začátek. Projednat tuto variantu je možné až po pečlivém zvážení možných dopadů a také přípravě patřičné vyhlášky…

Mnohem příjemnější povinnost ale měli městští radní na svém prázdninovém zasedání. Rozdělovali peníze z hazardu, které se do poloviny července sešly na účtu města. A jde o pěknou sumu téměř 140 milionů korun. Třetinu z toho, přes 46 milionů korun, si rozdělí městské obvody. Podle zásluh: čím více do pokladny města z provozování loterií, hracích automatů a podobných her odvedly, o to více se jim zase dostane zpátky.

Ani korunu

„Každá koruna chybí," povzdechl si starosta malého ostravského obvodu Plesná, Jan Bochník. V Plesné se ale hazard neprovozuje, proto nemohou očekávat z velkého balíku ani korunu. Kdysi prý nějaký automat v místní hospodě byl, ale to už je dávno, co jej majitel zrušil. A obdobně jsou na tom i Nová Ves nebo Polanka. Tak ony mají v kolonce tabulky rozdělení peněz nulu.

Sportovní a další aktivity pro děti, vybavení dětských hřišť, údržba zeleně nebo prostě jen součást rozpočtu obvodu, zatím bez bližšího určení. To jsou nejčastější způsoby využití peněz, kterými si obvody přilepší. Například Proskovice využijí takto získaných 13 tisíc korun na údržbu zeleně a víceúčelové hřiště.

Dostanou miliony

Na opačné straně pomyslného žebříčku jsou obvody, které dostanou částky řádově v milionech: Ostrava-Jih téměř 18 milionů, Poruba a Moravská Ostrava a Přívoz necelých deset milionů, Mariánské Hory a Hulváky přes 4,5 milionu a Slezská Ostrava něco málo přes milion korun. „Není přesně specifikováno, na co konkrétně tyto peníze půjdou," odpovídá moravskoostravská mluvčí Jana Pondělíčková na dotaz, jak obvod s deseti miliony naloží.

A obdobné to je také v Porubě. I zde peníze „skončí" v rozpočtu. Zatím, protože už loni si zde odhlasovali vlastní „stopku" pro hazard a čekají jen, až bude platit vyhláška města. „Jsme připraveni, že v budoucích letech je mít nebudeme," říká o příjmech z hazardu porubský mluvčí Martin Otipka.

To ve Slezské Ostravě mají ohledně využití „svého" milionu jasno. „Na sportovní aktivity pro mládež a dovybavení dětských hřišť. Peníze by měly sloužit především školám, školkám, sportovním jednotám a neziskovým organizacím," uvedl slezskoostravský starosta Antonín Maštalíř.