Čtyřiatřicetiletý kriminálník s bohatou trestní minulostí si vždy vyhlédl osamělého staršího člověka, vnikl mu do bytu, okradl jej o věci i o peníze a stále požadoval další.

O dopadení tohoto vyděrače a násilníka se velkým dílem zasloužil karvinský strážník Ondrej Berki, který poslední tři roky působí jako preventista v Karviné-Novém Městě, a tudíž situaci v této lokalitě důkladně zná.

Lidé si postupně budují ve strážníky a preventisty důvěru a svěřují se jim s věcmi, které je trápí nebo které jim vadí. „Nám se postupně začaly objevovat náznaky, že u jednoho seniora dochází k parazitování. Mnohé sociálně slabé rodiny si k sobě na byt vezmou starého člověka, který jim dává důchod a oni mu v lepším případě dají jednou denně polévku," popsal jev, na který při své práci naráží.

V tomto případě však šlo o tu horší variantu, kdy se vyděrač nastěhoval k důchodci do bytu a násilím jej zde držel.

„Donutil starého pána, aby mu odevzdával důchod, bral si půjčky, úvěry, mobilní paušály, které mu však ve výsledku nikdy nesplatí. Tyto informace se k nám začaly dostávat z více stran a vyhodnotili jsme, že se jedná o trestnou činnost a případ předali státní policii," popisuje Berki.

Policisté zareagovali okamžitě a muže minulý pátek za poměrně dramatických okolností zadrželi.

„Policisté v civilu násilně vstoupili do bytu a poznali, že jde skutečně o podezřelého pachatele. Ten však byl ozbrojen kuchyňským nožem a chtěl jej použít na prvního policistu, který však zareagoval velice obezřetně a podařilo se mu pachatele zpacifikovat a spoutat," uvedl šéf příslušného oddělení státní policie Petr Kijonka. Vyděrač je od té doby ve vazbě.

Pachatele policie hledala už od jara. Na kontě má devět skutků, kdy ohrožoval, okrádal a vydíral seniory. Posledního důchodce, u kterého jej policisté zadrželi, psychicky i fyzicky týral od letošního června.

MARTINA KOTULOVÁ