S novým, moderním přístrojem za jeden a půl milionu korun pracují lékaři jen v několika málo dalších zdravotnických zařízeních v Moravskoslezském kraji. Odborně se novinka jmenuje lithotriptor, volně přeloženo jako drtič kamenů, a dokáže efektivně a cíleně drtit kameny v močových cestách.

Pro samotného pacienta to znamená výrazně účinnější léčbu a zároveň zkrácení pobytu v nemocnici, a tudíž jeho dřívější návrat do běžného života.

Šetrnější zásahy

K lithotriptoru v novojičínské nemocnici rovnou přibyl další pomocník s obdobně neromantickým názvem, ureterorenoskop, a slouží pro endoskopické vyšetření ledvin a močovodů. „Zakoupením těchto přístrojů byla na našem oddělení významně modernizována endoskopická léčba urolitiázy tedy kamenů v močových cestách.

Přístroj lithotriptor nám za využití laserové energie umožní efektivněji a cíleněji drtit kameny v močových cestách, a tím výrazně zefektivnit léčbu, stejně tak jako zkrátit dobu hospitalizace a návratu pacienta do běžného režimu," říká Miroslav Štursa, primář urologického oddělení.

Onemocnění močových cest trápí především lidi v produktivním věku, mezi 20 až 45 lety, a nárůst výskytu kamenů je podle odborníků přímo úměrný nárůstu vysokého krevního tlaku, obezity, cukrovky, neuváženého používání řady léků a nezdravě vysokého příjmu potravin.

„I přes dosažené pokroky v medicíně, zůstává onemocnění močových cest závažným zdravotním problémem. Jeho nebezpečí spočívá především v potenciálním ohrožení ledvin a ve vysoké míře pravděpodobnosti jeho opakování. Může například vyústit až ve vysoce bolestivou ledvinovou koliku," připomíná Hana Szotkowská ze zdravotnického holdingu Agel provozujícího nemocnici.

Rázové vlny

Díky stále modernějším metodám už však pacienty čeká mnohem méně otevřených operací, kameny v ledvinách a močovodech je možné rozbíjet mimotělním drcením rázovými vlnami. Důležité pro operatéra je také významné rozšíření nástrojů pro endoskopické miniinvazivní řešení.

„Tyto takzvané endourologické nebo endoskopické techniky zůstávají důležitým faktorem jak pro primární léčbu těchto kamenů, tak pro sekundární léčbu, tedy odstranění zbytků konkrementů po mimotělním drcení," dodává primář s tím, že v minulosti hojně užívané klasické otevřené operace jsou dnes, až na výjimky, již minulostí.