Včerejší pošmourný podvečer vylákal na prohlídkové okruhy areálu Dolní oblasti Vítkovic jen pár návštěvníků. U informačního centra pod nástavbou vysoké pece je ale velký „šrumec". Houf novinářů čeká, až se objeví ten hlavní Usain Bolt. „Popravdě jsme moc nedoufali, že se nám v tak krátkém čase podaří spojit s manažerem proslulého atleta a že nám vyjde vstříc," říká ředitel Dolní oblasti Vítkovic Petr Koudela.

„Pan Bolt by měl vyjet na nástavbu, podepsat se na věž a posedět v kavárně. Dostala jsem ale informaci, že není v úplně dobré náladě, tak uvidíme, zda se nebude program operativně měnit," vysvětluje mluvčí Dolních Vítkovic Eva Kijonková.

Všichni se srocují na terase bývalého velína pod vysokou pecí, odkud máme celý celý industriální areál jako na dlani.

„Bohužel se zasekl výtah, takže pan Bolt bude muset vyjít na nástavbu po takzvaném adrenalinovém chodníku neboli šroubovici," popisuje potíže jeden z techniků.

Po chvíli čekání přijíždí auto, z něhož vystupuje tým lidí a uprostřed něj je i jamajský běžec. „Takhle z výšky je špatně rozeznat, ale je to ten v té čepici, že?" slyším se ptát někoho v davu. Po několika minutách se už Usain Bolt prochází po terase. Přestože říká, že je unavený, usmívá se a poskakuje, jako by zkoušel pružnost a nosnost materiálu, což po něm opakuje i šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík.

„Jedná se o symbol ohně, který vždy nad pecí vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu. Současně navazuje na nejlepší práce architektů konstruktivismu," popisuje ředitel Světa techniky Jakub Švrček nástavbu vysoké pece a ukazuje ji atletovi. Usain Bolt si ji se zájmem prohlíží a vydává se po šroubovici nahoru. Všichni jej následují a fotografové kolem se předhánějí, který z nich atleta na adrenalinovém chodníku nejlépe zachytí.

Skleněnka, Pecka, Rubikon

Po výstupu následuje posezení v kavárně, kam se ani všichni nevejdou. Usain Bolt poslouchá výklad o historii areálu Vítkovic a před podpisem na stěnu věže se ještě posilní minikremrolí. „Je to úžasné prostředí, kde se snoubí industriální historie, architektura a vzdělání. Musím přiznat, že vyhlídka je nádherná, i když trochu děsivá," říká už pod nástavbou světoznámý atlet, který byl z adrenalinové šroubovice lehce nervózní.

O názvu nástavby měli možnost lidé hlasovat na internetu. Ve více než tisícovce návrhů se nejčastěji objevovala jména Skleněnka, Pecka nebo Rubikon.

„Ale návrh Bolt Tower byl jen jeden. Došlo nám, že je to geniální název, protože v angličtině to znamená šroub, ale také záblesk z nebe. Dále jsme si samozřejmě slovo bolt okamžitě spojili se jménem jamajského běžce a jsme moc rádi, že Bolt Tower pokřtil právě on," uzavírá ředitel areálu Petr Koudela.

Klára Kohutová