Některá plemena sice mají zimní období radši než úmorná vedra, zvýšenou pozornost je však třeba věnovat krátkosrstým psům. „Psi jsou umístěni v prostorných zastřešených kotcích se zateplenými boudami. Zima nezpůsobuje žádné větší problémy," poznamenala vedoucí psího útulku v Sedlištích Eva Vinklárková. V současné době je v kotcích zhruba padesát psů. „Obvykle jich v útulku máme padesát až šedesát, takže je to běžný počet," uvedla Eva Vinklárková. V zimních měsících, zejména v lednu a v únoru, podle ní bývá zájem o psy z útulku menší.

Psí útulek v Třinci se momentálně stará o devět pejsků, což je podprůměrný stav. Ošetřovatelka Halina Šimíčková po zkušenostech z loňska míní, že v zimě se počet zvířat nijak dramaticky nezvýší, a to ani na přelomu roku. „Že by jich bývalo přes zimu víc, to asi ne. Je to pořád stejné. Střídá se jich tu kolem patnácti, ani po novém roce jich tu moc nebývá. Lidé si je hned berou pryč," řekla včera Deníku Halina Šimíčková. Loni v únoru Třinecko trápily bezmála třicetistupňové mrazy, i tehdy ale byla ošetřovatelka přesvědčena o tom, že zvířata v útulku nijak nestrádala.

„Kotce z boku zakrýváme, aby tam nesněžilo. Máme deky a v boudách jsou i přikrývky. Lidé je tu nosí, některé máme už z loňska," naznačila Halina Šimíčková. V polovině září ji potěšil zájem o druhý ročník Hafiády. Hned tři pejsci mají díky akci nové majitele, navíc výtěžek ze vstupného poputoval právě do třineckého útulku ve Frýdecké ulici zakoupeno bylo potřebné vybavení, konkrétně elektrický strojek na stříhání psů. Nejen v zimě navíc lidé mohou nosit do útulků psí konzervy a pamlsky.