Budova mlýna dostala novou fasádu, opravila se střecha a zbývající peníze majitelé investovali do interiéru, například na opravu a provoz mlýnských strojů. Na renovaci těch dalších se pracuje a pracovat bude i nadále.

Návštěvníci, kteří do mlýna zavítají, si mohou na vlastní oči prohlédnout mašiny v chodu a způsob, jakým se tam kdysi mlela mouka. „V současnosti stroje sice jedou na prázdno, ale jinak jsou plně funkční," vysvětlil Tomáš Mácha, syn majitele a zároveň jeden z průvodců Bartošovickým mlýnem.

V jeho prostorách jsou vystaveny také fotografie majitele, Vladana Máchy, který je fotografem. Jeho hlavní výstava s názvem Postřehy je aktuálně k vidění v galerii příborské radnice a potrvá až do 5. ledna roku 2016.

Nově zrekonstruovaný vodní mlýn otevřel slavnostně své brány veřejnosti již 16. května letošního roku. Nyní jsou prohlídky možné po celý rok po telefonickém domluvě s jeho majitelem. Kromě veřejnosti jsou vítány také školní exkurze.

„Nyní domlouváme spolupráci s novojičínským gymnáziem," prozradil plány Tomáš Mácha s tím, že by se jednalo o spojení teorie s praxí a historií.

Ivana Reková