Je to těžké pochopit. V dnešní době, kdy každé město i řada obcí disponuje separačními dvory, kde je možné se jednoduše zbavit veškerého odpadu, lidem stojí za to, aby i pod hrozbou tučné pokuty naložili své automobily hromadou smetí a zbavili se jí vyhozením někde v přírodě. Naštěstí se však najdou tací, jež nehodlají při svých procházkách překračovat hromady pneumatik, starých cihel nebo nábytku a vydají se své blízké okolí vyčistit.

Mapa skládek

Aby si člověk udělal rychlou představu o tom, kde všude se černé skládky nejen na Novojičínsku nacházejí, stačí, aby si rozklikl mapu na webu ZmapujTo.cz. Tento projekt, který se mimo jiné i aktivně podílí na akci Ukliďme Česko, umožňuje občanům, aby na černé skládky ve svém okolí upozornili. Na jednu takovou, nedaleko zdejší myslivecké chaty, před pár dny poukázal uživatel webu v Mořkově. „Jsou zde pohozené obaly od zemědělských přípravků, naplavené igelitové sáčky podél koryta potoka, vysypané drobné odpadky, smetí a stavební materiály cihly, tvárnice, zbytky omítek," zmiňuje dotyčný a zároveň podrobně popisuje místní biotop: „Je to jedno z mála míst, kde potok vytváří přírodní meandry a prostředí vhodné pro drobné živočichy a obojživelníky."

A takových černých skládek jsou v okrese desítky. Některé z nich však o příštím víkendu z přírody zmizí, neboť se koná právě celorepubliková akce Ukliďme Česko.

V Novém Jičíně

V Novém Jičíně se do ní přihlásil Ondřej Syrovátka, zastupitel za Stranu zelených a novojičínský patriot, a přibližně s dvacítkou dobrovolníků vyčistí v sobotu 18. dubna od smetí okolí Palackého potoka nedaleko oblíbených Skalek. „Tuto lokalitu jsem vybral, protože je to pěkné místo na procházku, a druhý důvod je samozřejmě ten, že tam jsou odpadky," řekl Deníku Ondřej Syrovátka.

Ten už loni se skupinkou přátel naplnil osm velkých pytlů odpadky z okolí potoka Rakovec v novojičínské lokalitě kolem Puntíku. „Obě místa jsou sice pěkná, ale lidé je moc neznají, takže touto akcí poznají lidé zase další místa, kam mohou zajít na procházku," poznamenal s tím, že kdo má zájem, může se také k víkendovému úklidu v přírodě připojit. Sraz je v sobotu 18. 4. v 9:05 u odbočky na pěší stezku z Čerťáku na Skalky.

V Příboře

Uklízet se bude také v Příboře, a to v neděli 19. dubna černá skládka nedaleko zahrádkářské kolonie Orinoko. Zdejším iniciátorem je vysokoškolský student a Příborák Martin Domitra. „K dispozici budou pytle a kontejner. S sebou svačinu, rukavice a dobrou náladu," píše organizátor v letáku. Sraz dobrovolníků je v 9.00 hodin u vlakového nádraží. Likvidovat černé skládky se však budou po celé České republice, a kdo má chuť a čas, stačí, aby navštívil web www.uklidmecesko.cz, a může si vybrat místo, které pomůže vyčistit o lidského řádění.

„Cílem pro rok 2015 je nejen zapojit mnohem více dobrovolníků a uklidit ještě více černých skládek, ale i rozšířit povědomí o této akci mezi širokou veřejnost a vyvolat celospolečenskou diskuzi k problematice černých skládek a nepořádku kolem nás," uvádí autoři projektu.