Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V ostravské nemocnici to dál vře: petice už má přes 400 podpisů

/DUEL DENÍKU/ Bouře v Městské nemocnici Ostrava neutichá. Naopak. Přes čtyři sta zaměstnanců nespokojených s (ne)činností ředitele Jaroslava Luxe už podepsalo petici za jeho odvolání a ve středu byly archy předány primátorovi. Ten se chce se vzbouřenci i vedením špitálu co nejdříve setkat.

10.7.2015 2
SDÍLEJ:

Členové petičního výboru předali petici asistentce primátora Lence Gažíkové.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Letní rozpálenou Ostravu sice ve středu svlažil osvěžující déšť, v Městské nemocnici Ostrava (MNO) ale nadále panuje pořádné dusno. Boj zaměstnanců špitálu za odvolání ředitele Jaroslava Luxe totiž přesně po týdnu od vypuknutí bouře vstoupil do druhého dějství.

Zástupci petičního výboru přinesli na ostravský magistrát podepsané petiční archy a nadále požadují od vedení města rychlé řešení vyhrocené situace. Vadí jim, že ředitel Lux zabrzdil důležité investice a neřeší ani další kroky podstatné pro chod a rozvoj fifejdského špitálu.

Jak vnímáte současnou situaci v Městské nemocnici Ostrava? Jste také nespokojeni se současným ředitelem, nebo má vaši podporu? Pište nám své reakce na e-mail martin.pleva @ denik.czSituaci budeme nadále sledovat.

„Pod peticí je zatím 437 podpisů, což je podle mě dost vysoké číslo, když si uvědomíme, že je čas dovolených a navíc je určitě i dost nespokojených lékařů a sester, kteří však mohou mít obavy svůj podpis také připojit," vyjádřil se Jiří Pačka, místopředseda odborové organizace MNO, který s kolegou Oldřichem Kučerou přinesl archy ve středu po poledni do kanceláře primátora.

„Chceme, aby to někdo začal brát konečně vážně. Nechceme úkolovat pana primátora ani nikoho jiného, chtěli bychom se ale s městem o situaci v nemocnici bavit rozumně a bez nějakých emocí," doplnil Jiří Pačka s tím, že sběr podpisů pod petici nadále pokračuje.

Primátor Tomáš Macura si sice petiční archy osobně nepřevzal, protože byl v dané době na výjezdním zasedání rady města, ale o tom, že mu byly listiny přineseny do kanceláře, byl informován.

„Obsahem petice se budu sám seriózně zabývat. Mám v úmyslu se v nejbližších dnech setkat se zástupci zaměstnanců i vedení nemocnice a udělat si na záležitost objektivní názor," sdělil Deníku primátor Macura.

Mluvčí města Andrea Vojkovská pak ještě doplnila, že petici dostane nejprve k vyřízení odbor sociálních věcí, zdravotnictví a vzdělanosti, který připraví vstupní materiál do rady a zastupitelstva.

„Rada tento materiál projedná a rozhodne o dalším postupu 27. července. Následně to bude předloženo zastupitelstvu, které bude informováno o rozhodnutí rady," vysvětlila mluvčí Vojkovská s tím, že lhůta pro vyřízení petice je šedesát dní, ale protože je petice určena také zastupitelům, využije město devadesátidenní lhůtu. Další jednání zastupitelů se totiž uskuteční až v září.

DUEL DENÍKU

NÁZOR PRIMÁŘE CYRILA KUČERY: „Už není co odčervovat"

Podpis na petici připojil i primář oddělení ARO Cyril Kučera. „Sice jsem v době vzniku petice byl na dovolené a neměl potuchy, že věci, které bublaly, pokročily až tak daleko, ale protože skutečnosti popsané v petici jsem vnímal obdobně, také jsem se připojil. Přes čtyři sta podpisů je nad očekávání dobrý výsledek. Zároveň to svědčí o hlubších příčinách nespokojenosti zaměstnanců s aktuální situací v městské nemocnici," řekl Deníku Cyril Kučera.

Za hlavní negativa považuje především zablokování projektů, které by fifejdský špitál posunuly na moderní lékařskou úroveň. Největší problém je podle něj ten, že tato nemocnice zůstala jediná v regionu, ve které nedošlo k větší modernizaci, a stojí na úrovni před třiceti lety.

„Projekty přitom byly nastartovány. S příchodem nového ředitele jsem očekával, že se urychlí jejich definitivní příprava směrem k realizaci a budou činěny razantní kroky k odstraňování obrovského vnitřního dluhu nastřádaného v nemocnici za posledních několik desetiletí. Opak se stal bohužel pravdou. Pro mne je nyní klíčovou otázkou, zda ředitel Lux jen reprodukuje záměr zřizovatele vést nemocnici k další stagnaci, anebo tak jedná čistě ze svého popudu a v limitech svých manažerských schopností," konstatoval dále primář Kučera s tím, že zřizovatel by měl jasně a veřejně deklarovat, jaký má s nemocnicí záměr, a nastínit další kroky.

„Není pravda, jak občas veřejně tvrdí ředitel Lux, že by byla nemocnice nemocná a potřebovala ‚odčervit', tato formulace mě uráží. Dříve se z ní zcela jistě různými mechanismy ,odkláněly' peníze ve prospěch různých spřízněných firem to koneckonců je zřejmě stále ještě v šetření policie a prokázal to i audit. Ale ze své pozice vím, že již během loňského roku za úřadování prozatímního ředitele (primáře Tomáše Mrázka pozn. redakce) tyto toky začaly ustávat a nemocnice dokonce končila hospodaření v černých číslech. Čili startovní čára ředitele Luxe nebyla zdaleka tak špatná, jak se o tom snažil přesvědčovat veřejnost i nás uvnitř nemocnice," dodal ještě Cyril Kučera.

NÁZOR ŘEDITELE JAROSLAVA LUXE: „Máme dobře našlápnuto"

Petiční akci za své odvolání považuje ředitel Městské nemocnice Ostrava Jaroslav Lux za zvláštní krok, který je neopodstatněný. Přes čtyři sta podpisů nespokojených zaměstnanců navíc podle něj není ani většina, jelikož v nemocnici pracuje bezmála dva tisíce lidí.

„Celá záležitost mě ale velice mrzí. Jsem manažerem několik desítek let, a takovou situaci jsem nezažil. Není přece normální, aby se sepisovaly petice dříve, než se udělaly možné kroky předtím, které by tomu všemu předešly. Chybí mi snaha o komunikaci mezi mnou a nespokojenými zaměstnanci s tím, že bychom jimi zmiňované problémy nejprve diskutovali a řešili společně," řekl Deníku ředitel Lux.

Dále pak oponoval výtce směřující k tomu, že by byl v důležitých věcech nečinný a že zabrzdil důležité projekty v nemocnici. „Mně bylo vedení nemocnice svěřeno s tím, abych se k ní choval jako řádný hospodář, a to také dělám. Té práce tady je hodně a nemůže být vše hotovo ze dne na den, ani za pár měsíců. Věci se ale posouvají dopředu. Tady jde ale spíš o mou hlavu než o samotnou nemocnici," prohlásil Jaroslav Lux.

Ve vyjádření pro Deník zároveň uznal, že možná podcenil komunikaci směrem k zaměstnancům nemocnice. Předpokládal prý, že jim důležité informace budou dále předávat primáři jednotlivých oddělení.

„Každý člověk se z takové situace poučí. Proto budu chtít vypjatou situaci se zaměstnanci řešit, reagovat nějakými opatřeními. Ty výtky v petici ale musím opakovaně odmítnout. Nemocnice nestagnuje, má dobrý hospodářský výsledek a navíc už v ní bylo letos nainvestováno více než loni. Myslím, že máme dobře našlápnuto," poznamenal na závěr ředitel fifejdského špitálu.

Martin Pleva, Lucie Vláčilová

O co jde v kauze „fifejdská nemocnice"? Bouře v Městské nemocnici Ostrava naplno propukla ve čtvrtek 2. července. Hlavní důvod ke zveřejnění výzvy za odvolání ředitele fifejdského špitálu Jaroslava Luxe byl podle petičního výboru ten, že se situace pod jeho vedením pořád zhoršuje a pohár trpělivosti už přetekl. „Kroky ředitele začínají ohrožovat nemocnici. Odcházejí odborníci i sestry, kteří pro nemocnici něco udělali. Všichni jsou z toho nešťastní. Nemohli jsme už dále čekat, hrozí, že některé kroky by byly nevratné," řekl před týdnem Jiří Pačka, místopředseda odborové organizace MNO. Mezi kritizované věci patří například to, že se v nemocnici nenakupují nové přístroje, naprostá většina důležitých projektů byla zablokována, komunikace vázne a také se neřeší provozně důležité věci, ale věci nevýznamné. „Kroky, které jsem při vstupu do funkce avizoval a které dělám, budí reakce. Dalo se to čekat. Někdo se snaží pro své osobní zájmy destabilizovat prostředí nemocnice, ale já si vážím lidí, kteří jsou s nemocnicí spjatí," oponoval ředitel Jaroslav Lux. 


Autor: Martin Pleva, Redakce

10.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Vondráček
2 9

Hnutí ANO navrhne na předsedu Sněmovny Vondráčka

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
46 9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Grémium ČSSD naplánovalo mimořádný sjezd. Bude v dubnu

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po dnešním večerním jednání užšího vedení strany novinářům úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec. V tento den ČSSD slaví 140. výročí založení. Šéfové ČSSD se ze sídla strany odebrali do Sněmovny na jednání s představiteli hnutí ANO. Podle Chovance grémium řešilo technické věci, ale také taktiku pro jednání.

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

Diktátor Mugabe nebude velvyslancem dobré vůle, šéf WHO po kritice obrátil

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehl bouři nevole, kterou rozdmýchalo přidělení titulu Velvyslanec dobré vůle dlouholetému prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabemu. Přestárlý jihoafrický dikátátor se tak zdravotnickým embasadorem nestane.

Extraliga po 16. kole: Zlín slavil v mocném finiši. Vondrka odbrzdil Piráty

/FOTOGALERIE/ Že na vítězství stačí necelé tři poslední minuty zápasu doma ukázali hokejisté Zlína v mocném finiši. Zlínští hostili Liberec, který v samém závěru pohodlně vedl 2:0. Jenže Zlín v 58. minutě snížil Robertsem Bukartsem a v čase 59:44 vyrovnal Freibergs. Obě branky dali domácí při hře bez brankáře. V následném prodloužení vystřelil Beranům dva body Honejsek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení