Těžební firma OKD se zmítá v existenčních problémech, což ohrožuje desítky tisíc pracovních míst nejen horníků z černouhelných dolů, ale i pozic, které na jejich práci navazují. V OKD a u dodavatelů nyní pracuje zhruba 13 tisíc lidí. Důležitou roli v řešení situace bude příští rok hrát vláda. Podle zástupců kraje i odborů by nejlepším řešením bylo doly postupně utlumit právě pod dohledem státu.

Téma hrozícího hromadného propouštění bude nepochybně i jedním z ústředních motivů předvolební kampaně před podzimními krajskými volbami. Svou funkci v nich chce obhajovat hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Jeho soupeřem by měl být například Ivo Vondrák, současný rektor Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava, který má být jako nestraník lídrem hnutí ANO.

Rozsudek v kauze Kramný

Jedna z nejsledovanějších událostí roku 2016 nastane hned týden po Novém roce: soudkyně Renata Gilová vynese u Krajského soudu v Ostravě rozsudek nad Petrem Kramným, který je obžalován z toho, že během dovolené v Egyptě zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Kramný vinu popírá, všichni podle něj měli žaludeční problémy.

Obyvatelé centra Ostravy se i příští rok musí připravit na dopravní komplikace. Na jaře začne druhá část rekonstrukce důležité Nádražní ulice. Skončit by měla až koncem roku. Změna v dopravě nastane na konci února se zprovozněním nového přestupního terminálu v Ostravě-Hranečníku, kde bude končit většina autobusových linek jezdících z Karvinska.

Mezi největší kulturní akce v Moravskoslezském kraji bude jistě stejně jako v minulých letech patřit festival Colours of Ostrava. Akce se uskuteční v Dolní oblasti Vítkovic od 14. do 17. července.

Hlučínský festival Štěrkovna Open Music v termínu 29. až 31. července se uskuteční ve speciálním hávu. Pořadatelé chystají hned několik mimořádných projektů, které se na festivalu běžně neobjevují. Jedním z nich bude například vystoupení Michala Horáčka s programem Na cestě, který vzdává hold Petru Hapkovi.

V divadelní oblasti se zájemci mohou opět těšit na Letní shakespearovské slavnosti Ostrava, které se na Slezskoostravském hradě uskuteční od 20. července do 10. srpna. Pořadatelé chystají dvě desítky představení. O jaké hry půjde zatím nechtějí zveřejnit. „Jsou v jednání. S největší pravděpodobností diváci opět uvidí inscenaci Romeo a Julie. Ostravská produkce chystá novou hru," řekl za pořadatele Petr Sýkora.

Řadu velkých koncertů připravuje Ostrava Aréna v Ostravě-Vítkovicích, která v roce 2016 oslaví 30. narozeniny. Hned v lednu v ní zahraje heavymetalová legenda Manowar, ze slovenských interpretů by to měly být kapely No Name či Team.