Pokud vám jejich osud není lhostejný, můžete si letos nezištně zahrát na Ježíška. V tomto článku najdete, komu a jak můžete pomoct. A vězte, že vaše úsilí určitě nevyjde naprázdno.

Děti z Klokánku mají díky lidem krásnější Vánoce

Vánoční stromek v Klokánku a pod ním dárky, které dětem darovali lidé. Střeží je fenka Lusy, kterou její předchozí majitel týral a dnes je pro děti z Klokánku nejlepším přítelem.Fanoušci Slezského FC, Svatební salon Jas i široká veřejnost se postaraly o to, aby svěřenci Klokánku v Dolním Benešově neměli smutné Vánoce. Zdejší sociální pracovnice i vedení zařízení tento počin velmi oceňují, jelikož v Klokánku bojují s každou korunou a nebýt štědrosti okolí, pod stromečkem by byla hodně skromná nadílka.

Už tradiční je akce Strom splněných přání, kterou pořádá Svatební salon Jas. Na stromu visí obálky, do kterých děti nakreslily či napsaly, co by rády od Ježíška dostaly. Letos nezůstala na stromě viset jediná.

„Lidé volali, jestli nám ještě nějaké obálky nezbyly," uvedla sociální pracovnice Klokánku Michaela Flašková. Dárky se letos v Klokánku namnožily i díky projektu Vánoce patří dětem, v rámci kterého lidé nosili či posílali dárky do Klokánku v krabicích od bot.

Opavští fanoušci zase pořídili dárky v hodnotě devíti tisíc korun a nejednalo se pouze o hračky, ale i praktické vybavení do školy. „Vážíme si těch, kterým není osud jiných lhostejný. Díky těmto lidem budou dětem splněna jejich vánoční přání," doplnila Michaela Flašková.

Jestliže ani vám není osud jiných lhostejný, můžete obdarovat děti, které to neměly v životě vůbec jednoduché. V Klokánku je jich momentálně šestadvacet a dárky jim můžete nosit do 20. prosince.

Klokánek Kde jej najdete? Osada míru 313, Dolní Benešov
Čím můžete obdarovat? Vánoční dárky a praktické potřeby

Azylový dům hledá dárce

Centrum sociálních služeb Samaritán, sloužící lidem bez domova prochází celkovou rekonstrukcí a modernizací.

Azylový dům Armády spásy Samaritán i Dům pro ženy a matky s dětmi připravuje o letošních Vánocích také několik akcí, určených obyvatelům zařízení i chudým lidem v Opavě. Pro obyvatele azylového domu je připraveno posezení a sociálně slabí Opavané mohou 24. prosince využít od 12 do 15 hodin v Samaritánovi už tradiční štědrovečerní oběd zdarma.

„Ve vánočním období doléhá na naše uživatele pocit osamělosti více, než kdy jindy. Snažíme se jim proto nabídnout duchovní slovo a také občerstvení," konstatuje vedoucí azylového domu Gerhard Karhan.

Obrací se na soucitné obyvatele města s prosbou o darování cukroví a ovoce. Lidé, kteří jeho prosbu vyslyší, mohou své drobné dárky přinést kdykoliv do azylového domu Armády spásy Samaritán v Nákladní ulici nebo do Domu pro ženy a matky s dětmi v Rybářské ulici.

Udělají tím radost obdarovaným, kteří v životě neměli tolik štěstí jako dárci.

Armáda spásy Kde ji najdete? Azylový dům – Samaritán, Nákladní 24, Opava
Azylový dům pro matky s dětmi, Rybářská 86, Opava
Čím můžete obdarovat? Cukroví a ovoce

Udělujte radost dětem v dětských domovech

Dětský domov v Opavě má kapacitu pro 48 dětí. Na objekt si přitom dělá zálusk Německý řád.

Vánoce dětí, které jsou v dětských domovech a v kojeneckých ústavech, jistě nejsou tak veselé jako ostatních dětí, které svátky tráví doma se svou rodinou. I přesto se na ně velmi těší.

V Dětském centru Čtyřlístek 
v Opavě každé dítě dostane dárky za zhruba osm set až tisíc korun. „Děti také dostávají dárky od lidí díky projektu Strom splněných přání," říká ředitel centra Petr Fabián. V Dětském domově Opava dětem na dárky přispívá zřizovatel, tedy Moravskoslezský kraj, sponzoři a také lidé, kteří dětem dárky věnují.

„Z rozpočtu dětského domova dostává každé dítě dva vánoční dárky, a to osobní dárek v hodnotě tisíc korun, kdy je vždy přihlédnuto k přání dítěte a druhý dárek v obdobné finanční hodnotě je vánoční překvapení ve formě oblečení," dodává ředitel dětského domova Milan Škrabal.

Dětem z dětských domovů v Budišově nad Budišovkou, v Melči, ve Velkých Heralticích nebo 
v Radkově-Dubové můžete nadělit dárky i vy. Jejich přání, která namalovaly, naleznete na stránkách www.vespojenios.cz a zaslat je můžete přímo na uvedenou adresu.

Dětský domov Opava Kde jej najdete? Rybí trh 14, Opava
Čím můžete obdarovat? Vánoční dárky

V opavském útulku by ocenili pamlsky

Každý pes v útulku je vděčný za podrbání.

Dalším místem, kde lidé před Vánocemi nosí něco na přilepšenou, je opavský útulek pro psy a kočky. Je však dobré zamyslet se nad vhodným darem.

„Vážíme si jakékoli pomoci. Nicméně pejsci k nám přicházejí v horším stavu, proto dlouhodobě používáme kvalitní krmivo, které je dokáže vyživit. To méně kvalitní většinou nesnáší dobře," upozorňuje Ilona Drešlová z opavského magistrátu. Z toho důvodu by pracovníci v útulku ocenili napříkladi pamlsky.

„Lidé si často řeknou, že než nějaký piškot, donesou pytel krmiva. Přitom právě pamlsky, piškoty nebo tyčinky se nám hodí. S některými pejsky se musí pracovat i po psychické stránce, musí se naučit znovu reagovat na povely, a právě k tomu nám pamlsky slouží," doplňuje Drešlová.

Momentálně má přechodný domov v útulku 28 psů. „Když to srovnám dlouhodobě, vidím jednoznačně posun. Stále je důležité zvážit všechny okolnosti, když se člověk rozhodne psa pořídit nebo darovat. Je třeba myslet na to, kolik času je člověk ochoten věnovat výchově a výcviku, k jakému účelu si psa pořizují a podle toho volit také plemeno.

V opačném případě se pak stane, že pejsek rozkouše pantofli a putuje 
k nám," uzavírá Drešlová.

Opavský útulek pro psy a kočky Kde jej najdete? Jaselská 41, Opava
Čím můžete obdarovat? Zvířecí pamlsky