Bez tohoto horkého nápoje si čas Vánoc ve slezské metropoli snad ani nelze představit. Naše redakce se během čtvrtka, tedy prvního dne, kdy byl punč na Horňáku otevřen, vydala na místo hned dvakrát.

Zatímco v dopoledních hodinách bylo před stánkem ještě vylidněno, večer okolo šesté to u pultu mnohdy praskalo ve všech. První závan blížících se Vánoc si na samém konci října nenechaly ujít desítky lidí. Stabilně se zde točilo zhruba padesát příznivců tohoto horkého alkoholického nápoje a většina nezůstala pouze u jednoho kelímku.

Velmi spokojený byl s návštěvou také provozovatel stánku s punčem Zdeněk Šmída, jenž je také správcem letošních vánočních trhů v Opavě. „Lidé se samozřejmě zastaví i přes den, ale největší nával je ve večerních hodinách. Věřím, že se to bude s přibývajícími dny ještě zlepšovat," uvedl Zdeněk Šmída, který v oboru není žádným nováčkem.

Punč prodává už šestým rokem. Řada z návštěvníků sáhla po Norimberském punči. Mnozí z nich dost možná ani nevěděli, že spojili příjemné s užitečným. Část peněz utržených z prodeje punče totiž bude věnována na charitativní účely.

„V současnosti ještě není rozhodnuto, která asociace bude podpořena. Chceme přispět částkou v řádech několika desítek tisíc korun. Záleží ovšem na tom, jak se nám prodej bude dařit," pokračoval.

Minimálně první den byl hodně nadějný. Zajímavá byla i skladba zájemců o horký nápoj. Kromě Opavanů a studentů, kteří jsou každoročně mezi hosty punčových stánků stálým inventářem, se zde objevil i nemalý počet Němců. U Norimberského punče se asi trochu příznačně nelze divit.

„Mezi dalšími třemi druhy letí nejvíce. Necháváme si ho vozit až z Norimberku," zakončil Zdeněk Šmída.

Vánoční trhy už koncem listopadu

Voňavý punč a nabitý program. Tohle slibují už tradiční opavské vánoční trhy, které se v letošním roce stejně jako v loňském odehrají na Horním náměstí.

Na svařené víno či punč si Opavané mohou zajít až do čtvrtka. Přestože program začne až koncem měsíce, stánek je zde umístěn již nyní, jelikož se ve slezské metropoli tento nápoj těší velké oblibě.

Stánky s občerstvením a s tradičními, převážně rukodělnými výrobky na zhruba čtyřiceti pultech se na Horňáku objeví 28. listopadu. A tento týden se spustí rovněž program. Ten odstartuje v půl čtvrté odpoledne vyhodnocením soutěže O nejkrásnější vánoční ozdobu, kterou budou vyrábět dětské kolektivy i jedinci.

„Slavnostní zahájení vánočního jarmarku a současně také rozsvícení vánočního stromu pak proběhne poslední listopadovou neděli od 17 hodin. O hodinu později na náměstí vystoupí František Nedvěd se svou skupinou," doplňuje tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

První prosincový den se pro děti otevře Ježíškova pošta s dílnou. Dále také vystoupí dětské pěvecké sbory. Ani letos nebude chybět Mikulášský ohňostroj, který bude odpálen 5. prosince po sedmnácté hodině.

„Pestrý kulturní program vyplní adventní čas až do úterý 23. prosince, kdy jarmark i akce na náměstí končí. Bližší informace k programu najdete na webu města a v prosincové Hlásce," uzavírá Lada Dobrovolná.

Vánoční trhy v Opavě. Ilustrační foto.

Náměstí ozdobí strom a věnec

Jako každý rok i letos náměstí v Hlučíně ozdobí velký vánoční strom. Jeho slavnostní rozsvícení proběhne koncem listopadu. Náměstí také okrášlí i obrovský vánoční věnec, který vyrobí Josef Hlubek, a ozdoby vyrobí děti z místní základní školy.

Vánoční trhy se zde již několik let nekonají z důvodu příliš složité organizace a vysokých nákladů.

Vánoční trhy v Dolním Benešově

Vánoční trhy se v Dolním Benešově budou konat v sobotu 13. prosince v restauraci Neptun a v prostoru před kulturním domem. V restauraci budete moci ochutnat místní i zabijačkové speciality a ve stáncích před kulturákem si můžete zakoupit drobné suvenýry, hračky nebo perníčky.

První adventní neděli, tedy 30. listopadu, bude v 18 hodin slavnostně rozsvícen vánoční strom na náměstí Cypriána Lelka. Ještě předtím zazpívají žáci a pedagogové základní umělecké školy v kostele sv. Martina.

Vánoce na zámku každoročně do Kravař přilákají spousty návštěvníků.

Kravaře slaví Vánoce na zámku

V Kravařích se každoročně Vánoce točí okolo zámku. Ani letos tomu nebude jinak. Město přichystalo bohatý program na 5. a 7. prosince. Příchozí se mohou těšit na ukázky lidových řemesel, prodej a malování baněk, prodej vánočních vazeb, ozdob a dekorací.

Návštěvníci mohou zhlédnout i vánoční výstavu spojenou s výstavou betlémů. Pro děti pořadatelé přichystali dílničku a loutkové divadélko babky Miladky. Připraven bude i Strom splněných přání, jehož prostřednictvím můžete podpořit děti z dolnobenešovského Klokánku.

Co se venkovních oslav týče, i letos bude město rozsvěcovat vánoční strom, a to 29. listopadu před Mměstským úřadem. V tento den vystoupí dětský pěvecký sbor Fialenka a děti budou moct napsat dopis Ježíškovi. Na akci proběhne také vyhodnocení soutěže O nejkrásnější vánoční výzdobu a řetěz.

Vánoce doprovodí dvě akce

Podobně jako v jiných městech i ve Vítkově si pro občany o vánočním období připravili doprovodné akce. Zvlášť okázalé ale nebudou.

„Každoročně pro obyvatele Vítkova připravujeme jarmarky a dílny, ale jedná se o jednodenní akce. Na řekněme týdenní vánoční trh by asi moc lidí nechodilo," řekl vítkovský starosta Pavel Smolka. Letos vánoční program odstartuje 29. listopadu dílna tradičních řemesel v místním kulturním domě.

„Na té se představí drátování, lidé si budou moci vyrobit vánoční ozdoby, svícny nebo věnce. Součástí bude i minijarmark," upřesnila vedoucí oddělení kultury Daniela Olbertová. O dva týdny později, 14. prosince, pak naváže klasický jarmark, který se uskuteční od osmi do dvanácti na vítkovském náměstí.

Vánoční jarmark se v Hradci nad Moravicí po dvou letech vrací do ulice Podolské.

Vánoční jarmark se v Hradci nad Moravicí po dvou letech vrací do ulice Podolské. foto: archiv

Jarmark se vrací do ulice Podolské

Během posledních dvou let se vánoční jarmark v Hradci nad Moravicí uskutečnil před zdejším zámkem. Letos se ale vrací na pěší zónu do centra města, která se nachází v ulici Podolské. Vše proběhne v sobotu 13. prosince.

„Program bude klasický. Dojde na bohatý stánkový prodej, spoustu občerstvení, betlém se živými zvířátky a také na filmové pohádky pro rodiny s dětmi v kinosále Národní domu," popisovala hradecká tisková mluvčí Jitka Celtová. O další podobě programu se bude ještě jednat. Organizátoři přislíbili, že návštěvníci se mohou těšit i na překvapení.