V Dolních Vítkovicích v červnu odstartovala stavba takzvaného velkého Světa techniky neboli Science and Technology Centra. Ne úplně obvyklý dům bude mít tvar rovnoramenného trojúhelníku a ve své velké zrcadlové fasádě bude odrážet celou zdejší industriální scenérii včetně vysoké pece č. 1, multifunkční auly Gong (plynojem) a VI. energetické ústředny.

„Bude to největší industriální zrcadlo na světě," usmívá se Jan Světlík, šéf strojírenského holdingu Vítkovice, který zároveň dodává, že touto svou unikátní formou zakončí objekt Světa techniky dolnovítkovický areál a ukryje v sobě všechny klíčové poznatky lidstva z oblasti vědy, výzkumu a technických oborů.

Věda a technika na vlastní kůži

Trojúhelníková novostavba Světa techniky (v popředí) naváže na původní a už opravené objekty v areálu této industriální památky.

Tak trochu netradiční stavby se ujalo sdružení firem Vítkovice Mechanika, Subterra a Metrostav. Po přibližně šestnácti měsících stavby se objekt začne plnit prvními interaktivními exponáty, první návštěvníky přivítá na začátku roku 2014.

„Staveniště už bylo předáno a odstartovala samotná stavba. Proběhly také první demolice objektů, které nejsou součástí projektu Světa techniky a fakticky tak bránily výstavbě," popisuje aktuální stav Jakub Švrček, ředitel Světa techniky.

Projekt vznikl proto, aby se široké veřejnosti od těch nejmenších až po největší zpřístupnila věda a technika. Ale zcela jinak, než je běžné ve školách a muzeích. Pasivní znalost tady nahradí aktivní zkušenost.

„Dotýkat se exponátů bude ve Světě techniky přímo přikázáno. Naši návštěvníci si budou moci na vlastní kůži všechno vyzkoušet a osahat, pobavit se a pohrát si. Díky takovému přístupu daleko snadněji proniknou do tajů techniky, která pro ně přestane být strašákem, ale stane se perspektivou," říká Petr Koudela, šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Inspirací jsou Paříž i New York

Zvýšit prestiž vědy a výzkumu, změnit image technických oborů u cílových skupin a vytvořit předpoklady pro získání talentů, které tento region potřebuje pro svůj další rozvoj to je cílem všech, kteří se na projektu Světa techniky podílejí. Velký důraz proto bude kladen na samotnou expoziční část. O tom svědčí i rozdělení peněz.

„Peníze na Svět techniky jdou z téměř šestisetmilionové dotace z ministerstva školství, evropských fondů a z provozních příspěvků členů a partnerů sdružení. Samotná stavba nás ale vyjde přibližně na 250 milionů korun. Zhruba třetina veškerých nákladů půjde právě na expozici," vypočítává Jakub Švrček.

Dům se zrcadlovou fasádou

Tím se dolnovítkovický Svět techniky liší od většiny ostatních, které jsou nepoměrně dražší a na samotnou náplň jim už tolik prostředků nezbývá. V současnosti se řeší základní scénář. „Je to jako u filmu, bez kvalitního scénáře se prostě nepohneme. Až existuje scénář, můžou se začít řešit kulisy, tedy scénografie. Nakonec se budeme zabývat samotnými exponáty jak budou vypadat, co všechno budou umět. Vytvoříme dokumentaci do posledního šroubku," líčí šéf Světa techniky.

Inspiraci sbírají představitelé sdružení Dolní oblast Vítkovice všude možně po světě. „Líbí se nám La Vilette v Paříži, které vzniklo z bývalých městských jatek, skvělé areály jsou i v New Yorku a Singapuru. Právě newyorské science learning centrum je pro nás velkým příkladem, protože je tady nastavený špičkový model vzdělávání i pro úplného laika," dodává Petr Koudela.

Malý Svět techniky s robotem Advee

Malý svět techniky vzniká v VI. energetické ústředně (hala s prosklenou čelní fasádou).

Podobný modul představení vědy a techniky zábavou a hrou se připravuje i v dolnovítkovické VI. energetické ústředně. Lišit se oba Světy techniky budou svým zaměřením a rozsahem.

„To co vzniká v ústředně je v podstatě takovým odrazovým můstkem pro velký Svět techniky. Co se tady naučíme, pak chceme v daleko větším měřítku využít dále. Navíc v ústředně se budeme věnovat vědě a technice především z regionálního pohledu, v Science and Technology Centru půjde o vzdělávání v širokém pojetí," zdůrazňuje Jakub Švrček.

Takzvaný malý Svět techniky v VI. energetické ústředně přivítá své první návštěvníky už po letních prázdninách. V demonstračním centru, které pro sdružení Dolní oblast Vítkovice připravuje Vysoká škola báňská, je tady přivítá robot Advee. Jde o absolutní novinku v oblasti interaktivní výuky.

„Advee si přátelsky popovídá se studenty a naučí je i tu nejméně záživnou látku. Ti pak možná změní názor na předměty, jako jsou matematika, fyzika nebo chemie," uvádí Klára Janoušková, vedoucí projektů popularizace vědy a výzkumu z VŠB-TUO. Vzdělávací kurzy tady čekají ale i na pedagogy, kteří se dozvědí, jak učit novou a zábavnou formou s pomocí nejrůznějších digitálních animací, her a simulací.

Kdo spolupracuje na Světě techniky?

Významem nadregionální projekt Světa techniky spojil instituce, zaměstnavatele, univerzity i města Moravskoslezského kraje. Žadatelem o dotaci bylo sdružení Dolní oblast Vítkovice, hlavním partnerem projektu je Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava.

Na projektu se dále podílí Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a další města jako Opava, Havířov, Karviná, Frýdek-Místek, Třinec a Krnov. Podporují jej také nejvýznamnější zaměstnavatelé v regionu jako skupina Vítkovice Machinery Group, ArcelorMittal Ostrava, Hyundai, OKD a Walmark.