Ti kvůli travinám museli přemístit tradiční závod. „Situaci jsme přezkoumali na místě a potvrdili, že krajní meze pro pořádání plaveckých závodů jsou překročeny," řekl Petr Wolf z pořádajícího plaveckého oddílu TJ Slezan Opava. Městu tak nezbývá než hledat řešení.

„Na jezero jsme tento týden pozvali specialistu, který potvrdil, že vodní traviny, které nám tu rostou, se vyskytují jen ve zcela čisté vodě. To by mohla být pro koupající dobrá zpráva, kdyby tráva nebyla pro plavající nepříjemná, neznemožňovala vodní lyžování, neomezovala provoz dalších vodních radovánek," řekla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

Traviny nechce město zcela likvidovat, protože nejsou nijak toxické a hlavně čistí vodu, ve které se pak nemnoží nebezpečné sinice.

„Hledáme ekologicky citlivé řešení. V Plzni mají speciální kombajn, který vodní traviny seče. Je možné, že budeme muset pořídit obdobný stroj, ale jedná se o poměrně velkou investici. Musíme nejprve pečlivě, ale rychle prověřit všechny možnosti," uvedla místostarostka.

Podle měření krajské hygienické stanice Mají všechny přírodní vodní nádrže na Opavsku nejlepší z pěti možných jakostních kategorií kvality vody. Týká se to také Slezské Harty nebo Hlučínského jezera.

O stupeň hůře jsou na tom vodní plochy v Bílovci nebo Hodslavicích. Při výletech je ale dobré dát si pozor v případě vodních nádrží Baška a Brušperk, kde mají zhoršenou kvalitu vody, tedy třetí kvalitativní kategorii.