Ostravské vysoké školy jsou prvními vysokými školami, které se v České republice slučují, a na první fázi projektu bylo uvolněno čtyřicet milionů korun.

„Prvním krokem bude najít společnou legislativu pro obě univerzity, hledat cesty, kde si můžeme vzájemně výpomoci s výukou, nastavit nové studijní předpisy a řády,“ řekl rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák.

Rozdíly jsou podle rektorů velké, je to jako by se spojovala dvě města s 25 tisíci a deseti tisíci obyvatelů.

„Je to projekt na dlouhou dobu. Na studenty to v letošním akademickém roce vliv mít nebude. Hlavním cílem je mít statut vědeckovýzkumných center,“ řekla Deníku tisková mluvčí Ostravské univerzity Eva Kijonková.

„Dá se říct, že slučování začíná, protože dnes jsme dostali definitivně rozhodnutí o tom, že projekt byl zahájen. Domlouvají se první schůzky, nastavení řídících orgánů celého projektu, správní rady a vyhledání řešitelů, kteří se o to budou starat,“ řekl ve čtvrtek rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák.

Schůzky začnou už příští týden.

Náměstek ministra školství Ivan Wilhelm řekl, že finanční podpora projektu fúze ostravských veřejných vysokých škol je schválena. „Domnívám se, že můžou zvesela začít všechny práce, které budou směřovat k tomu společnému cíli. Pro první etapu uvolní ministerstvo školství pro letošní rok 40 milionů korun, což jsou prostředky, které obě vysoké školy pro tuto činnost v letošním roce plánovaly,“ řekl Wilhelm.

Zástupci obou škol už dříve řekli, že nově vzniklá univerzita by byla asi třetí největší v zemi a určitě by měla i statut výzkumné univerzity. Podle rektora OU Jiřího Močkoře by fúze univerzit mohla být impulsem pro rozvoj regionu.

Nejprve vznikne tým, který bude analyzovat rozdíly mezi oběma univerzitami. Zaměří se na způsob studia, výuku či řešení vědy a výzkumu. „To bude první krok: najít společnou legislativu pro obě univerzity, hledat cesty, kde si můžeme vzájemně vypomoci s výukou, nastavit nové studijní předpisy a řády,“ řekl Vondrák. Rozdíly jsou podle rektorů velké, je to, jako by se spojovala dvě města s 25.000 a 10.000 obyvateli.

„Bohužel není dnes obdobný projekt, z něhož bychom se mohli poučit. Bude to věc trošku neprobádaná, která bude vyžadovat jak profesionální přístup lidí z univerzit, tak asi i externí poradenství,“ řekl Vondrák. Připomněl i šest miliard korun od Evropské unie určených na projekty univerzit. „Musíme zajistit hladký chod těchto projektů. I toto je věc, která bude vyžadovat pomoc ze strany právních služeb,“ řekl rektor VŠB-TUO.

Jasný zatím není název budoucí nové univerzity, není vyloučeno, že se bude vybírat v soutěži. „Možná, že vypíšeme výběrové řízení, možná, že se dohodneme. Je jasné, že žádná vysoká škola nechce, když to řeknu nehezky, pustit své jméno druhé vysoké škole. Budeme hledat buď nějaký nový název, nebo název neutrální, možností je celá řada. Pokusíme se co nejširší část našich akademických obcí uspokojit,“ řekl Močkoř.

OU má šest fakult, studuje na ní přibližně 10.000 studentů, VŠB-TUO má sedm fakult, orientovaných především na technické a ekonomické obory, a kolem 25.000 studentů.

 


Související články:Svatba z rozumu? Budoucnost je v jedné obří univerzitě