K výbuchu došlo před půl devátou v domě poblíž místní základní školy. Exploze vyrazila všechna okna a poškodila vnitřní zařízení bytu. 

Hasiči poměrně rychle lokalizovali a uhasili požár. Z domu evakuovali jednu starší ženu, kterou předali zdravotníkům záchranné služby. Jednomu muži však záchranáři už pomoci nemohli. Zemřel na místě. 

Místo, kde jeden muž zemřel a jeho matka byla zraněna při výbuchu plynu. Zdroj: Deník/Libor Běčák

Jak policie potvrdila, událost si vyžádala život 60letého muže. Jeho 92letá matka je s vážnými zraněními v nemocnici. Letecky tam byla dopravena na palubě vrtulníku. 

Přestože v době ošetřování na místě události byla žena při vědomí, lékaři vyhodnotili její stav jako velmi vážný, a to už i s ohledem na vysoký věk. 

"Pacientku jsme přijali na Jednotku intenzivní péče Popáleninového centra. Stav nyní hodnotíme jako kritický. Popáleninami II. stupně bylo zasaženo zhruba 24 procent povrchu těla," řekl Deníku mluvčí FN Ostrava Tomáš Oborný.  

Podle předběžných zjištění vybuchl v bytě plyn. Požárem byl poničen zejména jeden pokoj s okny do ulice. Tlaková vlna však poškodila i další místnosti bytu. 

"Příčinu události vyšetřují hasiči a policisté. Pravděpodobně v bytě vybuchl plyn," řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. 

O ostatní nájemníky domu se stará společnost RPG. "Spolupracujeme s policií a hasiči. Nájemníkům zajišťujeme náhradní bydlení," řekla mluvčí Kateřina Piechowicz. 

Dům prohlédl statik, který má sdělit, v jakém stavu se dům po výbuchu nachází. Specialisté hasičského sboru pomocí vzpěr zajišťují statiku přímo v bytě, kde k explozi došlo. Zdevastovány jsou vnitřní příčky, ale poškozeno je i obvodové zdivo. 

Podle lidí ze sousedství bydlel zemřelý muž v domě tři roky. "Přistěhoval se z družstevního, kde měl nějaké problémy. Ty však měl i tady. K tomu pil. Ale rozhodně bych do něj neřekl, že by to způsobil úmyslně. Vypadá to spíše na výbuch unikajícího plyn. I plynaři nám říkali, že ty domy pracují a při pohybu se poškozuje potrubí," řekli sousedé. 

Další případy

Výbuchy v obytných domech nejsou v Havířově ojedinělé. Většina z nich byla způsobena úmyslně.  

V září 2008 nanosil nájemník do bytu v domě v ulici U Stromovky benzin. Zapálil ho ve chvíli, kdy u dveří zaklepali policisté. Muž v bytě uhořel: VIDEO: Sebevrah z Havířova zapálil v bytě velké množství benzinu Celé téma ZDE

V září 2013 v Jarošově ulici pustil plyn bývalý nájemník Milan Žipaj. Soud pachatele potrestal 6 roky vězení. Dům poškodila exploze, práce na odklízení budou pokračovat v pondělí Celé téma ZDE 

V červnu 2014 vyhodil byt do vzduchu sebevrah v domě na Národní třídě v centru města. Jiří Matějíček přežil a byl potrestán 3 roky vězení: VIDEO: V bytě v centru Havířova vybuchl plyn. Popáleného odvezl vrtulník Celé téma ZDE

Zdroj: Youtube